یائسگی

یائسگی

یائسگی دوره ای از زندگی زن است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌شود. به عبارتی تخمک‌های درون تخمدان‌ها تمام خواهند شد و دیگر زن توانایی باروری و بچه دار شدن را ندارد. یائسگی معمولاً در سن 50 سالگی اتفاق می‌افتد. در این زمان، تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون‌های زنانه (مخصوصا استروژن) را ترشح می‌کنند که همین مورد باعث ایجاد مشکلاتی از جمله کم شدن ترشحات واژنی، افسردگی، بی‌اختیاری و پوکی استخوان خواهد شد.

یائسگی

شایع ترین علائم یائسگی

گر گرفتگی

گر گرفتگی در مراحل اولیه یائسگی شایع‌ترین علامت می‌باشد. هنگامی که جریان خون در سر و گردن گردش می‌یابد، حالتی شبیه گر گرفتگی در بدن زن ایجاد می‌شود که ممکن است حدود 10 دقیقه طول بکشد. همچنین استرس و فشارهای روحی باعث تشدید حالت گر گرفتگی خواهند شد. در حقیقت هنگامی که هورمون استروژن در بدن زن کاهش می‌یابد باعث ایجاد چنین حالتی خواهد شد.

تعریق و اختلالات خواب

بدیهی است با ایجاد گر گرفتگی و تعریق، خواب زن نیز دچار اختلال خواهد شد. ممکن است شب، زن یائسه از فرط گرما و گرفتگی از خواب بیدار شود، لذا احساس ضعف و ناتوانی در روز بعد، کاملاً طبیعی است.

مشکلات روحی و روانی

معمولاً زنان بر این باورند که یائسگی معادل است با پیری و تمام شدن دوران جوانی و خوشی و نزدیک شدن به مرگ. توصیه می شود فرد برای کاهش افسردگی و اضطراب‌های روحی و روانی در این برهه‌ی زمانی یک برنامه ریزی مناسب برای خود داشته باشد. سعی کند با دیدار دوستان، رفتن به پارک، کتاب خواندن و … روحیه خود را تغییر دهد.

مشکلات آمیزش جنسی

یائسگی باعث کاهش میل جنسی زن خواهد شد. با کاهش هورمون استروژن در بدن، واژن خشک شده و در نتیجه هنگام آمیزش جنسی زن درد و ناراحتی شدیدی را احساس می نماید.

پوکی استخوان

با کاهش ترشح استروژن تخمدان‌ها، مواد معدنی استخوان (کلسیم) باعث ایجاد خطر پوکی استخوان در سن یائسگی خواهد شد. توده‌ی استخوان در سن جوانی بیشترین تراکم را دارد که می توان گفت در دوران یائسگی (در بازه 5 سال)، استخوان یک سوم تراکم خود را از دست می دهد. استخوان هایی که تراکم کمتری دارند، بیشتر در معرض آسیب و شکستگی قرار دارند. هنگامی که پوکی استخوان با شکستگی همراه باشد بسیار دردناک و آزار دهنده خواهد بود. لذا توصیه می‌شود افراد در سنین جوانی به میزان مناسب کلیسم مصرف نمایند تا هنگام یائسگی دچار پوکی استخوان نشوند.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

4 + 7 =