کیست رحم

کیست رحم

دهانه رحم در قسمت پایین تر از رحم قرار دارد و به طور عمده از بافت فیبروموسکوپی تشکیل شده است. در بیشتر بانوان ضایعاتی در دهانه رحم و رحم وجود دارد که ممکن است در مواردی عامل خطرناک در آن ها شناخته شود در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع این ضایعات ،ممکن است به کیست های خطرناک تبدیل شوند

کیست رحم انواع مختلفی دارد

انواع کیست های رحم

کیست های خوش خیم ،که بیشتر در لوله های رحم دیده می شوند
کیست های انسدادی رحم ،این نوع از کیست ها بیشتر به صورت دو طرفه دیده می شوند .
کیست های لیگامان پهن ،این نوع از کیست ها در بیشتر موارد از نوع خوش خیم بوده و اگر طول آن بیش از 10 سانتی متر باشد می تواند با کمک جراحی از رحم خارج شود .
نوعی دیگر از کیست ها نیز وجو د دارد که در دوران بارداری در رحم تولید می شوند ،این کیست ها با نام کیست جسم زرد شناخته شده اند و گاهی در دوران قاعدگی فرد از بین می روند .

کیست-رحم

علل ایجاد کیست رحم

  • سرطان دهانه رحم

بیشتر سرطان دهانه رحم ناشی از عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. آزمایش های پاپ اسمیر منظم می توانند در بسیاری از زنان از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

  • نارسایی سرویکس

افتادگی اولیه یا انقباض رحم در دوران بارداری که می تواند منجر به زایمان زودرس شود

  • سرویکس

التهاب رحم که معمولا توسط عفونت ایجاد می شود. کلامیدیا، گونوره و تبخال، برخی از عفونت های منتسب به جنس است که می توانند باعث ایجاد سرویکس شوند.

  • Dysplasia گردن رحم

سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم که می تواند عاملی در ایجاد سرطان شناخته شوند. دیسپلازی سرویکس اغلب در تست پاپ اسمیر کشف می شود.

  • پولیپ سرویکس

رشد کوچک در بخشی از دهانه رحم که به واژن متصل می شود. پولیپ ها بدون درد هستند و معمولاً بی ضرر ، اما می توانند باعث خونریزی واژینال شوند.

  • بیماری التهابی لگن (PID)

عفونت رحم، به نام سرویکس، ممکن است به رحم و لوله های فالوپ راه پیدا کند .بیماری التهابی لگن می تواند به اندام های تولید مثل زن آسیب برساند و برای باردار شدن آن مشکل ایجاد کند.

  • عفونت ویروسی پاپیلوم (HPV)

گروهی از ویروس ها هستند، از جمله مواردی هستند که باعث سرطان دهانه رحم می شوند.

درمان کیست رحم

کیست رحم معمولاً به دلیل بالا رفتن سطح پروستاگلاندین به وسیله‌ی آندومتر (لایه‌ی داخلی دیواره‌ی رحم) به وجود می‌آید. بیشتر اوقات پزشک تنها ضد دردهایی مثل مفنامیک اسید یا ایبوپروفن را تجویز می‌کند. این داروها با مهار کردن آنزیم سیکلواکسی ژناز باعث کم شدن درد می‌شوند. سنتز پروستاگلاندسین آندومتر از طریق پروژسترون هم قابل مهار است، در نتیجه قرصهای ضدبارداری مثل کنتراسپتیو ال دی و اچ دی مؤثر واقع می‌شوند. اگر این داروها اثر نکنند ممکن است مشکلات اساسی قابل درمان مثل آندیومتریز که باعث ضخیم شدن دیواره‌ی آندومتر می‌شود که اگر ادامه پیدا کند به سرطان آندومتر منجر می‌شود.

کیست رحم

علائم کیست رحم

کیستهای رحم و کیستهای آندومتر خیلی رایج هستند. اگر بخواهیم تفاوت اصلی بین درد کیست رحم و سایر دردها مثل درد قاعدگی را تشخیص دهیم باید این نکته توجه کنیم که درد کیست رحم معمولاً یک طرف شکم را در بر می‌گیرد و درد به طرف داخل است در حالی که درد قاعدگی حالت کرامپ شکمی (دل پیچه) دارد و درد به طرف پایین می‌باشد.

احساس درد شدید قاعدگی پیش از ازدواج

تعدادی از دختران پیش از ازدواج هنگام قاعدگی درد شدیدی را تجربه می‌کنند و گاهی نگران می‌شوند که شاید علائم کیست رحم باشد ولی اینطور نیست و دلیل اصلی این درد سوراخ نبودن پرده‌ی بکارت آنهاست و با ازدواج این درد از بین می‌رود که البته تشخیص این امر را باید به پزشک سپرد. اگر همیشه قاعدگی با احساس درد و ناراحتی شدید همراه باشد بهتر است به متخصص زنان در کرج مراجعه کنند و با او مشورت داشته باشند.

درد معده و راه درمان آن

درد معده که جزو کرامپ‌های شکمی است در اثر استرس شدت می‌یابد. جهت کاهش این درد می‌توانید از دوش آب گرم دو ساعت بعد از غذا به مدت 20 دقیقه استفاده کنید. آب گرم به شما احساس آرامش می‌دهد.

عفونتهای واژن

اگر فرد هنگام قاعدگی به جای خونریزی طبیعی شاهد لخته‌ی خون هست باید بهداشت شخصی را رعایت کند. در صورت بروز این مورد آمادگی ابتلا به عفونتهای واژن ایجاد شده است. به علاوه چنانچه در زمان قاعدگی ترشحاتی اعم از بدون بو یا بد بو داشته باشید احتمال دارد ناشی از عوامل زیر باشد:

  • عفونتهای واژینال
  • افزایش فشار عضلات لگن

طریقه‌ی تشخیص علت ترشحات

– چنانچه ترشحات بد بو و همزمان با ایجاد خارش همراه باشند باید به عفونت واژینال شک کرد.

– چنانچه ترشحات بدون رنگ و بوی بد باشند بیشتر احتمال حساسیت وجود دارد و در این حالت فرد می‌تواند از کورتون‌های خوراکی یا تزریقی اندیکاسیون استفاده کند.

– چنانچه ترشحات رنگ و بو نداشته باشند ولی با درد شدید و حالت دل‌پیچه تؤام باشد احتمال افزایش فشار عضلات می‌رود. در این حالت باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا در صورت لزوم شل کننده‌های عضلانی مثل متوکاربامول که بسته به میزان گرفتگی عضلات اگر کم باشد به صورت خوراکی و اگر شدید باشد به صورت تزریقی تجویز می‌کند.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

5 × 5 =