کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست‌‌های تخمدان فضاهای کوچکی هستند که درون آنها پر از مایع است و در تخمدان بعضی از خانم ها به وجود می‌آیند. در اغلب موارد این کیست ها بی‌ضرر و بدون خطر هستند ولی گاهی بعضی از آنها دچار پارگی، خونریزی و یا درد می‌شوند تا جایی که ناچار به جراحی کیست تخمدان برای از میان برداشتن آن می‌شویم.

کیست تخمدان

وظیفه‌ی تخمدان و تخمک‌ها

در حالت عادی خانم‌ها دو تخمدان دارند که هر تخمدان به اندازه‌ی یک گردو است و در دو طرف رحم قرار دارند. هر تخمدان یک تخمک به وجود می‌آورد و باعث شروع قاعدگی در خانمها می‌شود. تخمک درون فضایی بسته به اسم فولیکول رشد می کند تا هورمون استروژن رحم را برای دریافت تخمک آماده کند. در این حالت دیواره‌ی رحم ضخیم می‌شود و آماده‌ِ‌ی کاشت تخمک بارور شده می شود. این اتفاق هر ماه می افتد و در صورتی به پایان می‌رسد که تخمک بارور نشده باشد که در این صورت تمام دیواره‌ی رحم خارج می‌شود و در نتیجه‌ی این امر دوره‌ی قاعدگی شروع می‌شود.

شکل ظاهری کیست تخمدان

کیست‌های تخمدان در تصاویر سونوگرافی شبیه حباب هستند. درون هر کیست تخمدان مقداری مایع وجود دارد و به وسیله‌ی یک لایه‌ی نازک محاصره شده است. به این نوع کیست تخمدان، کیست ساده می‌گوییم. چنانچه فولیکول قادر به آزاد کردن تخمک نشود مایع داخل آن می‌ماند و تشکیل یک کیست تخمدان می‌دهد. این اتفاق عموماً برای یکی از تخمدان‌ها می‌افتد. کیست‌های کوچک مثلا با سایز کوچکتر از نیم اینچ احتمال دارد در تخمدان نرمال هم باشند.

کیست ساده

هر خانمی در هر سنی که باشد احتمال دارد هنگام سونوگرافی متوجه شود که کیست تخمدان دارد، کیست‌های ساده بسیار رایج هستند. باید گفت این نوع کیست‌ها معمولاً خوش خیم هستند و نشان دهنده‌ی بیماری نیست و حتی به معنای این است که سرطانی نمی شوند و بسیاری از آنها با گذشت چند هفته به خودی خود از بین می روند و نیازی به درمان نیست. البته کیست‌های تخمدان احتمال دارد در سرطان تخمدان هم ایجاد بشوند که در اکثر مواقع بی‌ضرر هستند. بیشترین مواقعی که با کیست تخمدان مواجه می‌شویم سنین باروری یک خانم است.

تخمدان با ظاهر پلی کیستیک

حالتی است که سایز تخمدان به دو برابر حد طبیعی رسیده و در اطراف بخش خارجی‌اش کیست‌ تخمدان کوچک به وجود بیایند. اینچنین شرایطی در خانم‌های سالم و نیز خانم‌های دچار اختلالات هورمونی پیش می‌آید که جهت شناسایی این وضعیت می‌توان از سونوگرافی بهره گرفت.این حالت با سندرم تخمدان پلی کیستیک تفاوت دارد که در آن علاوه بر وجود کیست تخمدان اختلالات و علائم دیگر نیز مشاهده می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این سندرم خطرات قلبی عروقی و متابولیکی به همراه دارد که با مقاومت انسولین مرتبط است. از جمله خطرات این سندرم افزایش تولرانس گلوکز، دیابت تیپ 2 و فشار خون بالاست.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناباروری، خونریزی غیر نرمال، افزایش بروز سقط جنین و عوارض مربوط به بارداری را به دنبال دارد. این سندرم در 4 الی 7 درصد از خانمهای باردار دیده می‌شود و خطر سرطان اندومتر یا سرطان رحم بیمار را تهدید می‌کند. جهت شناسایی این سندرم غیر از سونوگرافی باید آزمایشات دیگری را هم انجام داد.

کیست تخمدان

کیست تخمدان توده های شایع ای هستند که در سونوگرافی مشاهده می کنید. چون این کیست ها شایع هستند خطرناک نیستند و اکثر این ها ساده هستند و با تحت نظر گرفتن و بدون درمان خاصی از بین می روند.

عدم تخمک گذاری موجب جمع شدن مایع در تخمدان و تشکیل کیست تخمدان می شود. نا منظمی هورمون ها در بیماران، با اختلالات گوناگونی از جمله اختلال پرمویی و چاقی، به همراه است. کیست های تخمدان معمولا با دو تا سه ماه درمان و نظارت به طور ناخودگاه برطرف می شوند و به طور معمول احتیاج به درمان های اضافه نیست. کاهش وزن و مصرف داروهای هورمونی مانند قرص های ای دی تاثیر بسزایی در پیشگیری از کیست تخمدان دارد.

دکتر فرزانه حجت ، بهترین متخصص زنان در کرج می باشد . دک
جهت انجام مشاوره از دکتر حجت با شماره 02632555530 تماس حاصل نماید .

علل ایجاد کیست تخمدان

  • چاقی
  • دیابت
  • عدم تخمک گذاری
  • ناباروری
  • بیماری های غده تیروئید

عوارض کیست تخمدان

  • دردهای زیردل
  • عدم تخمک گذاری
  • ناباروی و اختلالات
  • تعادل هورمون ها
  • پرمویی و آکنه پوست

اندازه کیست تخمدان

زمانی که ابعاد کیست بزرگتر از هشت سانتی متر و به مدت زمان دو تا سه ماه در بدن ماندگار باشد این کیست ها در حال رشد و دارای اجزای مشکوک هستند. کیست های مشکوک تخمدان باید با استفاده از تومورمارکرها و سونوگرافی مورد بررسی و در آخر جراحی شوند.

کیست های مشکوک را حتما بررسی کنید و پزشک مراجعه کنید چون سرطان تخمدان در زنان بالای شصت سال اتفاق می افتد و اما حتی ممکن هست در نوزادی هم بروز کند.

 

بهترین روش درمان کیست تخمدان

بهترین روش از بین بردن کیست ها روش لاپاروسکوپی هست یا لاپاروسکوپ پزشکان از طریق برش کوچک بر روی شکم و از طریق دستگاه های خاصی با دورب

کیست تخمدان

کیست تخمدان

ین وارد شکم شده و کیست را خارج می کنیم و عوارض این نوع روش از درمان خیلی کم تر می شود و چسبندگی کمتری ایجاد می شود و برای شما کاملا حس می شود و شما بعد از عمل درد کمتری دارید و سریع تر می توانید سرپا شده و به کار خودتان برگردید.

کیست تخمدان هموراژیک

کیست های که خیلی روتین و خیلی زیاد در سونوگرافی گزارش می شود کیست های دو تا سه سانت هستند که به کیست فولیکولار نامیده می شود و یا کیست های هستند که از طریق تخمک گذاری ایجاد می شود و این نوع کیست ها معمولا نرمال هستند و در اثر پروسه طبیعی تخمک گذاری به وجود می آیند و معمولا به اقدامی نیاز ندارند و بعد از دو تا سه ماه به طور طبیعی از بین می روند و فقط باید از، از بین رفتن این ها مطمئن باشیم و کار دیگری نیاز نداریم. اما کیست های دیگر که کیست های هموراژیک و یا کیست های امتیمتر هستند باید توسط متخصص زنان تشخیص داده شوند و جراحی شوند.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

شش − سه =