کیست تخمدان

کیست تخمدان

کیست‌‌های تخمدان فضاهای کوچکی هستند که درون آنها پر از مایع است و در تخمدان بعضی از خانم ها به وجود می‌آیند. در اغلب موارد این کیست ها بی‌ضرر و بدون خطر هستند ولی گاهی بعضی از آنها دچار پارگی، خونریزی و یا درد می‌شوند تا جایی که ناچار به جراحی کیست تخمدان برای از میان برداشتن آن می‌شویم.

کیست تخمدان

وظیفه‌ی تخمدان و تخمک‌ها

در حالت عادی خانم‌ها دو تخمدان دارند که هر تخمدان به اندازه‌ی یک گردو است و در دو طرف رحم قرار دارند. هر تخمدان یک تخمک به وجود می‌آورد و باعث شروع قاعدگی در خانمها می‌شود. تخمک درون فضایی بسته به اسم فولیکول رشد می کند تا هورمون استروژن رحم را برای دریافت تخمک آماده کند. در این حالت دیواره‌ی رحم ضخیم می‌شود و آماده‌ِ‌ی کاشت تخمک بارور شده می شود. این اتفاق هر ماه می افتد و در صورتی به پایان می‌رسد که تخمک بارور نشده باشد که در این صورت تمام دیواره‌ی رحم خارج می‌شود و در نتیجه‌ی این امر دوره‌ی قاعدگی شروع می‌شود.

شکل ظاهری کیست تخمدان

کیست‌های تخمدان در تصاویر سونوگرافی شبیه حباب هستند. درون هر کیست تخمدان مقداری مایع وجود دارد و به وسیله‌ی یک لایه‌ی نازک محاصره شده است. به این نوع کیست تخمدان، کیست ساده می‌گوییم. چنانچه فولیکول قادر به آزاد کردن تخمک نشود مایع داخل آن می‌ماند و تشکیل یک کیست تخمدان می‌دهد. این اتفاق عموماً برای یکی از تخمدان‌ها می‌افتد. کیست‌های کوچک مثلا با سایز کوچکتر از نیم اینچ احتمال دارد در تخمدان نرمال هم باشند.

کیست ساده

هر خانمی در هر سنی که باشد احتمال دارد هنگام سونوگرافی متوجه شود که کیست تخمدان دارد، کیست‌های ساده بسیار رایج هستند. باید گفت این نوع کیست‌ها معمولاً خوش خیم هستند و نشان دهنده‌ی بیماری نیست و حتی به معنای این است که سرطانی نمی شوند و بسیاری از آنها با گذشت چند هفته به خودی خود از بین می روند و نیازی به درمان نیست. البته کیست‌های تخمدان احتمال دارد در سرطان تخمدان هم ایجاد بشوند که در اکثر مواقع بی‌ضرر هستند. بیشترین مواقعی که با کیست تخمدان مواجه می‌شویم سنین باروری یک خانم است.

تخمدان با ظاهر پلی کیستیک

حالتی است که سایز تخمدان به دو برابر حد طبیعی رسیده و در اطراف بخش خارجی‌اش کیست‌های کوچک تخمدان به وجود بیایند. اینچنین شرایطی در خانم‌های سالم و نیز خانم‌های دچار اختلالات هورمونی پیش می‌آید که جهت شناسایی این وضعیت می‌توان از سونوگرافی بهره گرفت.این حالت با سندرم تخمدان پلی کیستیک تفاوت دارد که در آن علاوه بر وجود کیست تخمدان اختلالات و علائم دیگر نیز مشاهده می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

این سندرم خطرات قلبی عروقی و متابولیکی به همراه دارد که با مقاومت انسولین مرتبط است. از جمله خطرات این سندرم افزایش تولرانس گلوکز، دیابت تیپ 2 و فشار خون بالاست.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، ناباروری، خونریزی غیر نرمال، افزایش بروز سقط جنین و عوارض مربوط به بارداری را به دنبال دارد. این سندرم در 4 الی 7 درصد از خانمهای باردار دیده می‌شود و خطر سرطان اندومتر یا سرطان رحم بیمار را تهدید می‌کند. جهت شناسایی این سندرم غیر از سونوگرافی باید آزمایشات دیگری را هم انجام داد.

 

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ