چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

دکتر فرزانه حجت، متخصص زنان در کرج در این رابطه می فرمایند: چسبندگی رحم یکی از بیماری هایی است که بیشتر زنان را تهدید می کند، رحم جزو اصلی ترین اعضای بدن بانوان به شمار می رود. چسبندگی رحم دلایل و خطرات زیادی دارد. که با خواندن این مطلب می توانید از بروز آن تا حد زیادی جلوگیری کنید.

چسبندگی رحم چیست؟

رحم در زنان از اهمیت بالایی برخوردار است، مهم ترین وظیفه رحم و تخمدان ها، باروری در زنان است که با هر اتفاق کوچکی ممکن است این وظیفه در رحم به خطر بیفتد. و ناباروری را با خود به همرا بیاورد. چسبندگی رحم می تواند از یک زخم کوچک از دیواره ی رحم شروع شود. برای تشخیص و درمان این بیماری حتما نیاز به مراجعه به متخصص زنان و زایمان دارید. همانطور که گفته شد چسبندگی رحم می تواند عوارض متعددی داشته باشد که شایع ترین و مهم ترین عوارض آن، عدم باروری و نا منظم شدن دوره قاعدگی هستند، در موارد شدیدتر می توان به سقط شدن جنین هم اشاره کرد.

چسبندگی رحم

چسبندگی رحم

اگر شما ساکن کرج هستید پیشنهاد می کنیم با مراجعه به متخصص زنان در کرج، خانم دکتر فرزانه حجت، از سلامت کامل رحم خود مطمئن شوید.

عوارض چسبندگی رحم کدامند؟

شایع ترین این عوارض عدم باروری یا ناباروری می باشد. با درمان نکردن و تشخیص دیر موقع باعث سقط های پی در پی در بانوان می شود.

نامرتب شدن دوره قاعدگی، یا قطع شدن دوره قاعدگی، همینطور بروز درد های دوره ای خفیف در اطراف شکم و لگن از دیگر عوارض این بیماری می باشد.

اصلی ترین عامل بروز چسبندگی رحم چیست؟

همانطور که گفته شد ایجاد شدن یک زخم در دیواره رحم می تواند باعث شروع چسبندگی رحم شود، زنانی که به علت داشتن کیست در تخمدان تحت عمل جراحی قرار می گیرند، بعد از عمل جراحی بیشتر از بقیه زنان دچار چسبندگی رحم می شوند. پس توصیه می شود بعد از انجام عمل های که مربوط به رحم است با مراجعه به متخصص زنان از بروز چسبندگی بعد از عمل پیشگیری کنید.

درمان چسبندگی رحم

روش های درمانی متعددی برای چسبندگی رحم وجود دارد که با توجه به میزان چسبندگی و پیشنهاد متخصص زنان یکی از این روش های درمانی برای فرد اعمال می شود.

در موارد خفیف تردارو های ضدالتهابی تجویز می شود. اما در بیشتر موارد با انجام عمل جراحی و گذاشتن لوله ای سوند مانند در داخل رحم به طور موقت، پس از برداشتن بافت های چسبیده شده، از چسبندگی دوباره دیواره های رحم جلوگیری می کنند. پس از جراحی ممکن است به توصیه متخصص زنان درمان هورمونی بر روی فرد صورت گیرد.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

 

ارسال پاسخ

1 + یازده =