مشکلات پوستی در بارداری

مشکلات پوستی در بارداری

با اینکه دوران بارداری یک دوره نسبتا کوتاه و گذرا می باشد اما مشکلات و تغییرات فراوانی را در بدن زنان ایجاد می کند. دلیل این موضوع را می توان تغییر و یا ضعف عملکرد دستگاه ایمنی دانست. شاید در برخی موارد این ضعف سبب بهبود برخی از مشکلات پوستی شود اما در مواردی این موضوع سبب بروز نوعی جدید از بیماری های پوستی می شود. لازم است بدانید که بررسی و کنترل این بیماری ها حتما باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار گیرد.

خارش و کهیر شکم در بارداری

در برخی از نواحی بدن مانند دور شکم و سینه ها، به علت رشد و بزرگ تر شدن این نواحی در پی بارداری، کشش پوست ایجاد می شود که این کشش سبب خشکی پوست و خارش شدید این مناطق می شود.

علاوه بر این مورد، هورمون ها نیز تاثیر زیادی در پیدایش خارش و کهیر در پوست دارند.

چگونه می توان این خارش ها را کنترل کرد؟

از انجام کارهایی مانند دوش گرفتن با آب داغ و استفاده از صابون های اسانس دار که سبب افزایش خارش پوست می شوند، پرهیز کنید. حتما به طور مدام از مرطوب کننده های پوستی ( غیرمعطر ) استفاده کنید.

از بدلیجات و لباس های تنگ و غیر نخی مخصوصا در گرمای روز استفاده نکنید.

مشکلات پوستی در بارداری

جوش در دوران بارداری

حتی اگر در مواقع عادی هیچ جوشی در پوست خود نداشته باشید، احتمال اینکه در دوران بارداری دچار جوش های پوستی شوید افزایش می یابد. عواملی مانند تغییرات هورمونی و زیاد شدن چربی پوست، سبب بروز جوش های پوستی به خصوص در سه ماهه اول بارداری می شوند.

عرق سوز شدن در بارداری

یکی از دلایل اصلی که باعث می شود تا خانم های باردار در دوران بارداری دچار عرق سوز شدن پوست شوند، افزایش وزن می باشد. افزایش وزن در این دوران سبب تحریک پوست در قسمت های مانند کشاله ی ران و زیر سینه ها می شود. حتی در پی عرق سوز شدن و بروز التهاب در پوست امکان پیدایش قارچ نیز هست.

واریس در دوران بارداری

در دوران بارداری مخصوصا در اواخر بارداری به علت بزرگ شدن جنین در شکم و افزایش وزن مادر، همچنین افزایش حجم خون در بدن مادر، به مویرگ های بدن در ناحیه پاها فشار وارد می شود. واریس سبب پیدایش خطوط آبی یا سبز بر روی پاها می شود.
لازم است برای کنترل تمام این مشکلات تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار بگیرید.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

 

 

ارسال پاسخ

8 − شش =