مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی

زایمان طبیعی یک روش بسیار عالی و مناسب برای به دنیا آوردن نوزاد شما است، در زایمان طبیعی نوزاد بلافاصله بعد از به دنیا آمدن دربغل مادر خود قرار می گیرد و از شیر او تغذیه می کند، و این تاثیر مثبتی از لحاظ روحی بر روی نوزاد دارد. عوارض زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین کمتر است. اما باید توجه داشته باشید چنانچه متخصص زنان و زایمان شما تشخیص دهد که قادر به انجام زایمان طبیعی نیستید حتما باید به روش زایمان سزارین فرزند خود را به دنیا بیاورید.

قبل از دوره زایمان حتما باید در انتخاب متخصص زنان و زایمان خود دقت کنید، پیشنهاد ما برای مادرانی که  ساکن کرج هستند، دکتر فرزانه حجت، متخصص زنان و زایمان در کرج است. دکتر حجت با آموزش روش های مقابله با استرس می تواند زایمانی راحت و آسان را برای شما مادران گرامی به ارمغان بیاورد.

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی

مراقبت های لازم بعد از زایمان طبیعی

باید ها و نباید های بعد از زایمان طبیعی

همانطور که گفته شد انجام زایمان طبیعی با اینکه درد بیشتری نسبت به زایمان سزارین دارد ولی مراقبت های بعد از آن بسیار آسانتر است. برترین مزیت زایمان طبیعی استفاده نکردن از داروهای بیهوشی است، بعد از زایمان طبیعی مراقبت های ویژه مانند تنفس و فشار خون ونبض مادر تا 6 ساعت باید انجام شود.

استحمام بعد از زایمان طبیعی

بعد از انجام زایمان طبیعی مادر می تواند به طور مرتب روزانه استحمام را انجام دهد زیرا محل بخیه و زخم های زایمان طبیعی حتما باید همیشه تمیز و خشک باشد. برای شستن جای بخیه نباید از لیف استفاده کنید. کف شامپو بچه و صابون برای شستن مناسب تر است. مادران نباید بعد از تولد نوزادشان توجه کردن به خود را فراموش کنند.

عفونت بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان طبیعی احتمال عفونت بخیه ها وجود دارد،  طبق نظر متخصص زنان و زایمان خود می توانید از مواد ضدعفونی کننده برای بخیه های خود استفاده کنید تا احتمال عفونت و بروز قارچ به حداقل برسد. همینطور قبل از بهبود کامل بخیه ها از پوشیدن لباس زیر غیرنخی و نایلونی خودداری کنید.

یبوست بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان به علت کاهش توانایی عضلاتی شکم ممکن است یبوست رخ دهد، داشتن رژیم غذایی مناسب و نوشیدن کافی مایعات بعد از زایمان بسیار مهم است، در حالت طبیعی مادر تا دو روز بعد از زایمان باید عمل اجابت مزاج را انجام دهد در غیر این صورت به تجویز متخصص خود از ملین های مخصوص هم می توانید استفاده کنید.

با ما باشید تا در مطالب بعدی در رابطه با مراقبت های بعد از زایمان طبیعی بیشتر بپردازیم

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت، متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

یک × 5 =