مراقبت های بعد از زایمان سزارین در خانه

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در خانه

زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی از نظر مراقبت های قبل و بعد از جراحی از اهمیت بالاتری برخوردار است.

 در پی مراقبت های بعد از زایمان سزارین در بیمارستان، مراقبت های لازم در خانه برای بهبود سریع تر مادر بسیار مهم است.

تغذیه مادر پس از زایمان سزارین

بعد از انجام زایمان سزارین، بر روی قسمت برش خورده شکم شما، بخیه زده می شود. شما باید از وارد شدن فشار بر این مناطق جلوگیری کنید. توجه داشته باشید که به علت کمبود فعالیت در این دوران ممکن است شما دچار یبوست شوید، تغذیه مناسب بعد از عمل برای جلوگیری از بروز یبوست لازم است.

خوردن غذاهای فیبردار مانند سبزیجات، برنج قهوه ای، انجیر خشک و غلات سبوس دار کمک شایانی به عملکرد دستگاه گوارشی می کند.

همچنین خوردن مایعات به میزان کافی از بروز یبوست در مادرانی که به تازگی زایمان سزارین کرده اند جلوگیری می کند. در دوره نقاحت بعد از زایمان سزارین حتما از توالت فرنگی برای اجابت مزاج استفاده کنید.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در خانه

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در خانه

فعالیت بدنی بعد از زایمان سزارین

پس از ترخیص از بیمارستان، شما می توانید در منزل به طور مرتب راه بروید. راه رفتن مرتب از نفخ شکم و یبوست پیشگیری می کند. البته این به این معنی نیست که شما بدون استراحت کافی می توانید هر فعالیت بدنی را انجام دهید، استراحت کافی در دوره نقاحت در تسریع بهبودی شما تاثیر بسزایی دارد.

 انجام کارهای سنگین ممنوع

از انجام کارهای سنگین و جا به جایی اشیا سنگین خودداری کنید. زیرا در روزهای اول بعد از زایمان سزارین با فشار آمدن به شکم شما احتمال آسیب و خونریزی بخیه های شما وجود دارد. همچنین می توانید برای پیشگیری از فشار به شکم خود از شکم بند استفاده کنید. بستن پارچه به دور شکم موثر است.

شروع ورزش بعد از زایمان سزارین

زمان شروع ورزش برای شما بعد از عمل زایمان سزارین توسط متخصص زنان و زایمان شما تعیین می شود. در حالت کلی بعد از روز دهم و نبود مشکلات خاص می توانید ورزش های سبک را انجام دهید.

استحمام بعد از زایمان سزارین

استحمام بعد از زایمان سزارین بستگی به نوع پانسمان شما دارد. اگر پانسمان شما ضد آب نباشد تا سه روز نباید به هیچ عنوان به محل زخم و پانسمان آب بخورد. اما اگر پانسمان شما ضد آب باشد می توانید با نظر متخصص زنان و زایمان خود، دوش کوتاه و سرپایی بگیرید. بعد از روز سوم می توانید پانسمان خود را از محل زخم بردارید و بعد از استحمام، با سشوار بخیه های خود را خشک کنید. خشک کردن زخم از عفونت کردن زخم پیشگیری می کند.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

 

ارسال پاسخ

6 + 9 =