مراقبت های بعد از زایمان سزارین در بیمارستان

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در بیمارستان

زایمان سزارین روشی مناسب برای مادرانی است که به تشخیص متخصص زنان و زایمان خود، قادر به انجام زایمان طبیعی نیستند. این تشخیص به عوامل متعددی بستگی دارد، شایع ترین آن به این علت است که در هفته آخر بارداری نوزاد چرخش مناسب داخل رحم را نداشته و سر نوزاد در ناحیه مناسب قرار نگرفته است. در این حالت مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نمی باشد.

زایمان سزارین یک عمل جراحی محسوب می شود و هر عمل جراحی بعد از اتمام جراحی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد. مراقبت از بخیه های جراحی و بهداشت آن برای بهبود محل زخم بسیار مهم است.

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در بیمارستان

مراقبت های بعد از زایمان سزارین در بیمارستان

در زایمان سزارین، در وهله اول یا ممکن است مادر را بیهوش کنند و یا از ناحیه کمر با تزریق داروی بی حسی، اندام های پایینی بدن مادر بی حس شود. بعد از اطمینان از بی حسی بودن بدن مادر، قسمتی از پوست شکم وی را برش می دهند، و بعد از باز کردن رحم، نوزاد به دنیا می آید.

مراقبت های لازم بعد از زایمان سزارین در بیمارستان

بعد از اتمام زایمان سزارین، مراقبت های ویژه از مادر شروع می شود. کنترل تنفس مادر، کنترل سطح هوشیاری، کنترل فشار خون مادر، کنترل استفراغ، کنترل و تنظیم ضربان نبض، کنترل میزان خونریزی واژینال مادر و کنترل و مراقبت از محل زخم و بخیه مادر توسط نرسینگ بیمارستان انجام می شود.

بعد از زایمان سزارین برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاهای مادر، حتما باید مادر به کمک پرستار و یا همرا خود تا حد توان پیاده روی هرچند کوتاه را انجام دهد، اگر قادر به پیاده روی نبود باید در بستر خود اقدام به انجام حرکات دست و پا کند. همراه بیمار می تواند با ماساژ پای مادر از لخته شدن خون در پاهای وی جلوگیری کند.

در روز اول زایمان سزارین، مادر به وسیله سرم، تغذیه می شود. تا زمانی که داروی بیهوشی از بدن مادر دفع نشده برای پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ بهتر است که مادر غذا و نوشیدنی مصرف نکند. روز دوم در بیمارستان، مادر می تواند شروع به نوشیدن مایعات کند. در روز دوم اگر مادر به وضعیت ثابت از لحاظ فشار خون، هوشیاری، نبض و خونریزی رسیده باشد و به مقدار کافی قادر به دفع ادرار باشد اجازه ترخیص به وی توسط متخصص زنان و زایمان داده می شود.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

هفده − 15 =