لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی می باشد که امروزه برای تشخیص و درمان برخی از بیماری های زنان مورد استفاده قرار می گیرد. این روش برای مشاهده و درمان مشکلات معده ، روده ، کلیه ، صفرا ، تخمدان و غیره صورت می گیرد. در لاپاراسکوپی کیست تخمدان ، مشکلات مربوط به ناحیه رحم و تخمدان بررسی می شود. عوارض لاپاراسکوپی بسیار ناچیز بوده و هزینه لاپاراسکوپی وابسته به مرکز درمانی مربوطه می باشد.

در لاپاراسکوپی از لوله ای استفاده می شود که به آن دوربین کوچکی وصل بوده و این امکان را برای جراح فراهم می کند که تمامی اعضای داخلی شکم مانند رحم، تخمدان ها و لوله ها را مورد بررسی قرار دهد و در صورت بروز مشکلی در این اعضا بررسی های لازم و درمان صورت گیرد.

لاپاراسکوپی به دو منظور تشخیصی و درمانی صورت می گیرد. با استفاده از این روش می توان با دقت بالایی، بیماری و مشکل را تشخیص داد تا درمان های لازم صورت گیرد.

با استفاده از لاپاراسکوپی مشکلات داخل شکم مشاهده می شود و در صورت نیاز همزمان جراحی صورت می گیرد .

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

موارد استفاده از لاپاراسکوپی

 •  تشخیص و درمان بیماری های زنان
 • بررسی علت دردهای شکمی
 • بررسی مشکلات ناباروری
 • تشخیص بارداری خارج از رحم
 • تخمدان پلی کیستیک
 • لاپاراسکوپی فیبروم رحم
 • بستن کامل لوله های رحم

نحوه انجام لاپاراسکوپی

از آنجایی که در این روش جراحت های عمیق و وسیعی ایجاد نمی شود، معمولاً به صورت سرپایی انجام شده و نیاز به بستری بیمار نمی باشد. این بدان معنی است که بیمار می تواند همان روزی که جراحی صورت می گیرد، به منزل برود. این جراحی در بیمارستان یا مراکز جراحی با امکانات لازم صورت می گیرد.

احتمالاً در این جراحی یک بیهوشی کلی صورت می گیرد. یعنی بیمار در طول انجام این روش خوابیده و هیچ دردی را حس نمی کند. در تزریق داروی بیهوشی امکان تزریق داروهای دیگر به منظور هیدراته کردن وجود دارد.

در برخی موارد بیحسی موضعی امکان پذیر است. هنگام بیحسی موضعی، منطقه مورد جراحی بی حس شده و حتی اگر بیمار بیدار باشد، دردی را حس نمی کند.

در طول این روش جراح یک برش در زیر ناف ایجاد کرده و لوله کوچکی که کنولا نام دارد وارد بدن می شود. از طریق کنولا شکم با گاز کربن دیوکسید پر می شود. این گاز امکان مشاهده واضح تر اندام های داخلی بدن را برای پزشک فراهم می کند.

سپس جراح، لاپاراسکوپ را وارد ناحیه برش خورده کرده و با دوربینی که به سر لاپاراسکوپ وصل است تصاویری از اجزای داخلی شکم ایجاد می کند.

تعداد و سایز مناطق برش خورده بستگی به نوع بیماری دارد که پزشک می خواهد تشخیص دهد. به طور کلی بیمار 1 تا 4 برش جراحی در شکمش ایجاد شده که هر کدام به طول 1 تا 2 سانتی متر می باشد. این برش ها امکان داخل کردن سایر ابزار های جراحی به شکم را فراهم می کند. در این روش امکان بایوپسی و گرفتن نمونه از ارگان های بدن فراهم می شود.

پس از جراحی تمامی ابزار های داخل شکم بیرون آورده شده و محل برش بخیه زده و احتمالاً بانداژ می شود.

زمان انجام لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی در هر زمانی امکان پذیر می باشد، اما بهتر است این جراحی پس از گذشت 5 روز از دوران قاعدگی صورت گیرد .

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی می باشد که امروزه برای تشخیص و درمان برخی از بیماری های زنان مورد استفاده قرار می گیرد. دکتر فرزانه حجت جراح و متخصص زنان و نازایی در کرج ، با استفاده از روش های نوینی به درمان بیماری های زنان می پردازد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02632552030 -02632555530 تماس بگیرید. برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

عمل جراحی باز بهتر است یا عمل لاپاراسکوپی

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه، در بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی امکان پذیر است انجام این جراحی توصیه می شود. در ابتدا باید پزشک معاینات لازم را انجام دهد و بررسی نماید که با استفاده از لاپاراسکوپی درمان موفقیت آمیز می باشد یا خیر.

در کشور های اروپایی بیشتر اعمال جراحی تقریبا با لاپاراسکوپی انجام می شود زیرا روش بسیار مطمئنی می باشد. زیرا با استفاده از این روش تروما و آسیب جراحی به بیمار، بسیار کمتر است.

آیا لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن می باشد ؟

لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن می باشد و تشخیص با استفاده از این روش با دقت بالایی صورت می گیرد . در اکثر بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار گرفته اند، احتمال بروز عارضه بسیار اندک بوده ، به گونه ای که این روش جراحی جزو ایمن ترین روش ها شناخته شده است و پزشکان بسیاری از این روش استفاده می نمایند .

کیست تخمدان، بیماری می باشد که زنان بسیاری درگیر آن هستند ، سال های بسیاری است که عمل جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی بدون کمترین عارضه ای در حال انجام است. در واقع اکثر پزشکان بجای جراحی باز ترجیح می دهند  از این جراحی استفاده نمایند.

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

هزینه لاپاراسکوپی

هزینه عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز کمی بیشتر می باشد اما مزایای این روش نسبت به جراحی باز بسیار بیشتر می باشد . مهمترین نکته دراین جراحی این است که حتما جراح متبحر و باتجربه باشد، تا بیمار دچار آسیب نشود. زیرا این جراحی بسیار حساس می باشد که نیاز به دقت و تجربه بالای جراح دارد. در صورتی که جراح دارای مهارت بالا نباشد ممکن است نسبت به جراحی باز عارضه های این جراحی بیشتر شود.

لاپاراسکوپی و بارداری

امروزه افراد بسیاری با مشکل ناباروری مواجه هستند. لاپاراسکوپی روش بسیار مناسب و ایمنی برای درمان ناباروری است. در زنانی که بعلت چسبندگی لوله های رحم ، انسداد لوله های رحمی، کیست تخمدان و آندومتریوز با مشکلات ناباروری مواجه هستند این جراحی بسیار می تواند تاثیر گذار باشد . امروزه این روش جراحی گزینه بسیار مناسبی برای زنانی می باشد که مبتلا به آندومتریوز هستند .

احتمال بارداری بعد از رفع مشکلاتی که بیان شد ، بسیار بالا و خوب گزارش شده است و میانگین مدت زمان حاملگی بعد از این جراحی، حدوداً یک سال می باشد.

عوارض لاپاراسکوپی

از عوارض بسیار نادر این روش، خونریزی، عفونت و آسیب رسیدن به ارگان های بدن می توان نام برد. پس از جراحی در صورتی که بیمار با علائم زیر روبرو شود باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

 • تب و لرز
 • افزایش دردهای شکمی به مرور زمان
 • قرمزی ، ورم ، خونریزی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سرفه های متناوب
 • تنگی نفس
 • مشکلات ادراری
 • سرگیجه و منگی

احتمال آسیب به ارگان های بدن بسیار ناچیز بوده و در صورتی که پیش آید، برای ترمیم ناحیه آسیب دیده نیاز به جراحی های دیگر است.

در صورتی که در درمان با استفاده از این روش ، از بیهوشی استفاده شود ممکن است عوارضی مانند فشار خون و درد شانه ها بعلت بی هوشی بروز نماید .

احتمال بروز این عارضه ها بسیار کم  می باشد زیرا لاپاراسکوپی روش بسیار ایمنی می باشد.

لاپاراسکوپی آندومتریوز

لاپاروسکوپی یک روش جراحی است که ممکن است برای تشخیص و درمان بیماری های مختلف، از جمله آندومتریوز استفاده شود.

در طول لاپاراسكوپي، دستگاه نازكی، به نام لاپاراسكوپ، به وسیله یك برش كوچك، به شکم وارد می شود. این پروسه باعث می شود که از بافت بیوپسی بگیرند. متخصص همچنین ممکن است کیست ها، ایمپلنت ها و بافت های ناشی از اندومتریوز را از بین ببرند.

لاپاروسکوپی برای آندومتریوز یک روش کم خطر و حداقل تهاجمی است. این پروسه معمولا توسط یک جراح یا متخصص زنان بیهوشی عمومی انجام می شود.

لاپاراسکوپی آندومتریوز

کاندیدای لاپاراسکوپی

افرادی که عارضه ای در اندام های داخلی مانند مثانه یا روده دارند و پزشک و یا متخصص زنان باید از طریق لاپاراسکوپی این عمل را برای آنان انجام دهد.

زمانی که توده غیرطبیعی بر روی تخمدان ، یعنی آندومتریوم تخمدان، وجود داشته باشد.

شایان ذکر است که گفته شود جراحی لاپاروسکوپی برای همه مناسب نیست. هورمون درمانی، یک روش کمتر تهاجمی، ممکن است برای اولین بار تجویز شود.

عمل لاپاروسکوپی

در روش لاپاراسکوپی متخصص زنان و زایمان از بیمار می خواهد که ناشتا باشد. اغلب عمل لاپاروسکوپی روش های سرپایی به حساب می آیند. بعد از این پروسه بیمار نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک ندارد و قادر است که به امور روزمره بپردازد. اگر در طول لاپاراسکوپی از بیهوشی عمومی استفاده کرده باشید، بعد از این پروسه ممکن است که عوارض جانبی مانند: تهوع و استفراغ را به همراه داشته باشد. بعد از این عمل تا 48 ساعت نباید استحمام نماید.

چنانچه مشکل در ناحیه شکم باشد، متخصص یا جراح یک لوله ای کوچک به نام کانولا را وارد اندام های داخلی می کند . گفته می شود که کانول برای باد کردن شکم با گاز، معمولا دی اکسید کربن یا اکسید نیتروژن استفاده می شود.

زمانی که جراح لاپاراسکوپ را وارد می کند دستگاه به یک دوربین کوچک متصل است با این دوربین ارگان های داخلی  به راحتی روی صفحه نمایش منعکس می شود. جراح ممکن است برش های بیشتری برای دیدن اندام های داخلی ایجاد نماید. این پروسه 45 دقیقه طول می کشد.

هنگامی که اندومتریوز یا بافت اسکار نمایان می شود، جراح از یکی از چندین روش جراحی برای درمان آن استفاده خواهد کرد، که شامل:

بریدن بافت ناسالم

انقباض آندومتر این روش با استفاده از انجماد، گرمایش، برق، یا پرتوهای لیزر برای از بین بردن بافت استفاده می شود.

هنگامی که عمل به پایان می رسد، جراح برش را با چند بخیه می دوزد.

https://www.healthline.com/health/laparoscopy#preparation

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت، متخصص زنان در کرج

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان نازایی

درمان ناباروری در زنان

دلایل ناباروری در زنان

ناباروری زنان، علل و تشخیص

ارسال پاسخ

بیست − ده =