لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یک روش کم تهاجمی می باشد که امروزه برای تشخیص و درمان برخی از بیماری های زنان مورد استفاده قرار می گیرد . در این جراحی بدون باز کردن شکم و ایجاد برش های طولی و عرضی حفره داخل شکم  با استفاده از یک وسیله مخصوص به طور کامل نماین می شود، در لاپاراسکوپی از تلسکوپی استفاده می شود که این امکان را برای جراح به همراه می آورد که تمامی اعضای داخلی شکم مانند رحم، تخمدان ها و لوله ها را مورد بررسی قرار دهد که در صورت بروز مشکلی در این اعضا بررسی های لازم و درمان صورت گیرد . لاپاراسکوپی به دو منظور تشخیص و درمانی صورت می گیرد . با استفاده از لاپاراسکوپی می توان با دقت بالایی بیماری و مشکل را تشخیص داد تا درمان های لازم صورت گیرد .

با استفاده از لاپاراسکوپی هم مشکل داخل شکم مشاهده می شود و در صورت نیاز هم جراحی صورت می گیرد .

موارد استفاده از لاپاراسکوپ

در تشخیص و درمان بیماری های زنان لاپاراسکوپ بسیار مورد استفاده قرار می گیرد

در مواردی که بیمار در شکم دارد می توان از لاپاراسکوپ برای تشخیص و درمان استفاده کرد .

بررسی مشکلاتی که موجب ناباروری شده است .

لاپاراسکوپی بارداری خارح از رحم

در بیمارانی که مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند، جراحی لاپاراسکوپی می تواند بسیار موثر واقع شود

لاپاراسکوپی فیبروم رحم

بستن کامل لوله های رحم

نحوه انجام لاپاراسکوپی

در ابتدا بیمار تحت بی هوشی عمومی قرار می گیرد و پس از آن گاز دی اکسید کربن یا اکسید نیتروژن از طریق یک سوزن به حفره داخل شکم فرستاده می شود انجام این کار موجب می شود که محوطه شکم مستع شده و در نتیجه اعضای داخلی شکم به آسانی جلو دید مستقیم جراح قرار گیرد .

پس از انجام این مراحل، یک برش کوچک در زیر ناف ایجاد می شود تا از طریق این برش وسیله مخصوص لاپاراسکوپ و دوربین ویدویی وارد ناحیه مورد نظر شود، در طرفین شکم دو برش به منظور وارد کردن تروکارهای خاص ایجاد می شود .

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

زمان انجام لاپاراسکوپی

جراحی لاپاراسکوپی در هر زمانی امکان پذیر می باشد، اما بهتر است این جراحی پس از گذشت 5 روز از دوران قاعدگی صورت گیرد .

عمل جراحی باز بهتر است یا عمل لاپاراسکوپی

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه در بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی امکان پذیر است انجام این جراحی توصیه می شود در ابتدا باید پزشک معاینات لازم را انجام دهد و بررسی نماید که با استفاده از لاپاراسکوپی درمان موفقیت آمیز می باشد یا خیر .

در کشور های اروپایی بیشتر اعمال جراحی تقریبا با لاپاراسکوپی انجام می شود زیرا لاپاراسکوپی روش بسیار مطمئنی می باشد. جراحی لاپاراسکوپی رحم نسبت به جراحی باز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا با استفاده از این روش تروما و آسیب جراحی به بیمار بسیار کمتر است و عوارض آن نسبت به جراحی باز بسیار کمتر می باشد.

آیا لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن می باشد ؟

لاپاراسکوپی یک جراحی ایمن می باشد و تشخیص با استفاده از این روش با دقت بالایی صورت می گیرد . در اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی با استفاده از لاپاراسکوپی قرار گرفته اند احتمال بروز عارضه ای بسیار اندک بوده است به گونه ای که این روش جراحی جزو ایمن ترین روش ها شناخته شده است و پزشکان بسیاری از این روش استفاده می نمایند .

کیست تخمدان، بیماری می باشد که زنان بسیاری درگیر آن هستند ، سال های بسیاری است که عمل جراحی کیست تخمدان با لاپاراسکوپی بدون کمترین عارضه ای در حال انجام است . در واقع اکثر پزشکان بجای جراحی باز ترجیح می دهند  از جراحی لاپاراسکوپی استفاده نمایند .

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی

هزینه عمل لاپاراسکوپی

هزینه عمل لاپاراسکوپی نسبت به عمل جراحی باز کمی بیشتر می باشد اما مزایای این روش نسبت به جراحی باز بسیار بیشتر می باشد . مهمترین نکته در جراحی لاپاراسکوپی این است که حتما جراح باید متبحر و باتجربه باشد تا بیمار دچار آسیب نشود زیرا این جراحی لاپاراسکوپی جراحی حساسی می باشد که نیاز به دقت و تجربه بالای جراح دارد در صورتی که جراح دارای مهارت بالا نباشد ممکن است نسبت به جراحی باز عارضه های این جراحی بیشتر شود . دکتر فزانه حجت متخصص زنان کرج در زمینه جراحی لاپاراسکوپی تجربه بالایی دارد ، برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر مشاوره های لازم را از دکتر فرزانه حجت متخصص زنان کرج دریافت نمایید و با انجام جراحی لاپاراسکوپی نتایج خوبی را دریافت نمایید .

لاپاراسکوپی و بارداری

لاپاراسکوپی روش بسیار مناسب و ایمنی برای درمان و افزایش میزان باروری است، امروزه افراد بسیاری با مشکل ناباروری مواجه هستند لاپاراسکوپی روشی نوین و پیشگام در تشخیص و درمان ناباروری می باشد . در زنانی که بعلت چسبندگی لوله های رحم ، انسداد لوله های رحمی، کیست تخمدان و آندومتریوز با مشکلات ناباروری مواجه هستند جراحی لاپاراسکوپی بسیار می تواند تاثیر گذار باشد . امروزه لاپاراسکوپی آندومتریوز بسیار مورد توجه قرار گرفته است، و لاپاراسکوپی گزینه بسیار مناسبی برای زنانی می باشد که مبتلا به آندومتریوز هستند .

احتمال بارداری بعد از رفع مشکلاتی که بیان شد با استفاده از عمل لاپاراسکوپی، بسیار بالا و خوب گزارش شده است و مدت زمان حاملگی بعد از لاپاراسکوپی میانگین حدود یک سال می باشد .

عوارض عمل لاپاراسکوپی

ممکن است با انجام لاپاراسکوپی به بافت اعضای مجاور مانند کبد و روده ها آسیب وارد شود.

 آسب دیدگی عروق بزرگ شکم

در صورتی که در درمان با استفاده از لاپاراسکوپی از بیهوشی استفاده شود ممکن است عوارضی مانند فشار خون و درد شانه ها بعلت بی هوشی بروز نماید .

احتمال بروز این عارضه ها بسیار کم  می باشد زیرا لاپاراسکوپی روش بسیار ایمن می باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت، متخصص زنان در کرج

 

 

ارسال پاسخ