علل ناباروری

علل ناباروری

زمانی که یک زوج بعد از یک سال با انجام رابطه جنسی بدون استفاده از روش های جلوگیری، موفق به باردار شدن نشوند را عدم باروری یا ناباروری می گویند. طبق آمار و تحقیقات انجام شده حدود 15 درصد از زوجین مشکلات مربوط به ناباروری را دارند. اما لازم است توجه داشته باشید که این مشکلات و علل ناباروری می تواند هم مربوط به زن باشد و هم مرد. به این شکل که طبق آمار حدود 40 درصد از مشکلات ناباروری مربوط به زنان، 40 درصد مربوط به مردان و 10 درصد از این علل ناباروری می تواند هم زمان مربوط به هر دوی آن ها باشد. در 10 درصد دیگر علل ناباروری نیز در زوجین مشخص نمی شود. به طوری که این زوجین پس از انجام آزمایشات لازم توسط پزشک فوق تخصص نازایی خود، جهت تعیین علت ناباروری آن ها، مشخص می شود که هیچ کدام مشکل خاصی ندارند ولی به علت نامعلومی قادر به بچه دار شدن نیستند.

با پیشرفت علم پزشکی، خوشبختانه امروزه بسیاری از مشکلات ناباروری قابل تشخیص و قابل درمان هستند.

علل ناباروری در زنان

علل ناباروری در زنان می تواند وابسته به بسیاری از مشکلات باشد. در این مطلب سعی بر آن شده تا به شایع ترین آنان اشاره کنیم.

علل ناباروری

اختلال در تخمک گذاری

شاید برایتان جالب باشد که حدود 39 درصد از علل ناباروری در زنان مربوط به اختلالات مربوط به تخمک گذاری است. همانطور که می دانید زمانی که  اگر بدن زنان قادر به تخمک گذاری نباشد، عمل لقاح انجام نمی شود. اگر عمل لقاح انجام نشود زن نمی تواند باردار شود.

ممکن است برخی از زنان به طور کلی تخمدانش قادر به تخمک گذاری نباشد و یا خیلی نامنظم و کم تخمک گذاری کند. این افراد دارای عادت ماهیانه نامنظم هستند و یا حتی ممکن است چندین ماه عادت ماهیانه نداشته باشند. اما در این میان ممکن است برخی زنان با اینکه عادت ماهیانه منظم دارند اما دارای اختلالاتی در تخمک گذاری هستند. تمام این مشکلات تحت نظر فوق تخصص نازایی تشخیص و درمان می شود.

اختلال در لوله های رحمی

یکی دیگر از عوامل شایع در زنان که می تواند باعث عدم باروری شود بسته بودن لوله های رحمی است. ممکن است این لوله ها به طور کامل و یا ناقص بسته باشند. در پی بسته بودن لوله های رحمی، اسپرم نمی تواند به تخمک ها برسد. یکی از عوامل بسته شدن لوله های رحمی، داشتن سابقه حاملگی خارج از رحم است. عفونت نیز تاثیر مستقیمی بر روی دستگاه تولید مثل زنان دارد. طبق آمار و تحقیقات انجام شده 30 درصد از اختلالات و علل ناباروری در زنان مربوط به اختلالات مربوط به لوله های رحمی است.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

6 + سه =

Call Now Button