علل فیبروم رحمی

علل فیبروم رحمی

آیا خوردن غذاهای مضر باعث ایجاد فیبروم رحمی می شود؟

علل فیبروم رحمی چه می باشد؟

منشاء فیبروم رحمی چیست؟

در این متن به بررسی علل فیبروم رحمی پرداخته شده است، به منظور کسب اطلاعات جامع و مفصل در این باره بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

فیبروئیدها، تومورهای خوش خیم سلول های عضله ی صاف میومتر هستند و در آن ها تجمعات بزرگی  وجود دارد که متشکل از کلاژن، الاستین و … است.

فیبروم های رحمی بسیار شایع هستند و رایج ترین اندیکاسیون برای هیسترکتومی محسوب می شوند. میزان بروز فیبروم در زنان 35 ساله تقریبا 60 درصد و تا 50 سالگی 80 درصد می باشد.

علل-فیبروم-رحمی

علت ایجاد فیبروئیدهای رحمی چیست؟

ژنتیک: فیبروئیدها منوکلونال هستند و تقریبا در 40 درصد آن ها اختلالات کروموزومی می باشد.

هورمون ها: هورمون های استروژن و پروژسترون، فیبروئید ها را افزایش می دهند. فیبروئیدها به ندرت قبل از بلوغ دیده می شوند، در سالهای تولید مثل بیشترین شیوع را دارند و بعد از یائسگی پسرفت می کنند. عواملی که تماس کلی مادم العمر با استروژن را افزایش می دهند مانند چاقی و منارک زودهنگام، سبب افزایش میزان بروز فیبروئیدها می شوند. مشخص شده است که کاهش تماس با استروژن در موارد استعمال دخانیات رخ می دهد و ورزش و افزایش تعداد زایمان ها اثر محافظت کننده دارند. گفته می شود که میزان هورمون استروژن و پروژسترون در زنان مبتلا و غیر مبتلا به فیبروئید هایی که از نظر بالینی قابل شناسایی هستند، مشابه است.

فاکتور رشد: فاکتورهای رشد، پروتئین ها که به صورت موضعی توسط سلول های عضله ی صاف و فیبروبلاستها تولید می شوند، رشد فیبروئید را عمدتا از طریق افزایش دادن یاخته زیاد می کنند. بسیاری از این فاکتورهای رشد، در فیبروئیدها بیش از حد بارز می شوند و آثار جانبی را به همراه می آورند. بیمار در این حین باید فورا به یک جراح و متخصص زنان و نازایی مراجعه نماید تا موارد پیش آمده را بررسی و درمان نماید.

سن: میزان بروز فیبروم رحم با افزایش سن نیز بالا می رود. این عارضه اغلب در خانم هایی که بالای 35 سال است رخ می دهد.

عوامل هورمونی درونزا: اگر بیمار با هورمون های دورنزا در تماس باشد،احتمال ابتلا به فیبروئیدهای رحمی را افزایش می یابد.

سابقه خانوادگی: احتمال خطر ابتلا به فیبروئید در بستگان درجه اول زنان مبتلا به فیبروئید 5/2 برابر افزایش می یابد.

نژاد: احتمال ابتلا به فیبروئید در زنان سفید پوست کمتر می باشد.

وزن: به ازای هر 10 کیلوگرم افزایش وزن بدن و با افزایش شاخص توده بدن احتمال ایجاد فیبروئیدها 21 درصد افزایش می یابد.

رژیم غذایی: رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز میزان بروز فیبروئید ها را افزایش می دهند در حالی که مواد غذایی حاوی سبزیجات تازه و مفید سبب کاهش این عارضه خواهد شد. در واقع هر چقدر فرد غذاهای غیر بهداشتی بخورد در کنار این بیماری ممکن است که به بیماری های دیگر مبتلا شود.

ورزش: احتمال ابتلا خانم هایی که ورزش و فعالیت های فیزیکی انجام می دهند، بسیار کمتر می باشد.

حاملگی: با افزایش پاریته، میزان بروز تعداد فیبروئیدهایی که از نظر بالینی آشکار هستند، کاهش می یابد.

استعمال دخانیات: استعمال دخانیات، میزان بروز فیبروئید ها را کاهش می دهد.

آسیب بافتی: آسیب سلولی یا التهاب حاصل از عوامل محیطی یا عفونت به عنوان مکانیسم آغازکننده ی تشکیل فیبروئید مطرح شده اند.

چکیده مطلب

فیبروم های رحمی به آهستگی رشد می کنند اما اگر بزرگ شوند علائمی را در بیمار ایجاد می کنند که حتما باید به یک جراح و متخصص زنان و نازایی حاذق مراجعه شود تا نشانه هایی مانند: خونریزی، درد وعلائم ادراری را درمان نمایند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی علل فیبروم های رحمی بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر فرزانه حجت را معرفی می نماییم .ایشان با تبحر و خبرگی کامل این پروسه را به بهترین وجه اعمال می کند. شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

بیست + 13 =