شرایط کشت جنین (IVF)

شرایط کشت جنین (IVF)

کشت جنین اغلب به اشتباه ، کاری ساده و آسان به نظر می رسد . در واقع ، کشت جنین کار پیچیده ای است که به کنترل کیفی فعال و برنامه های تضمین کیفیت نیازمند است . همچنین ، آموزش های بسیار تخصصی در این زمینه به جنین شناسان ارائه می شود  .

علاوه بر این ، برای کشت جنین به تعداد کافی محفظه در داخل انکوباتور مورد نیاز است تا شرایط پایدار برای تکامل جنین ها در محیط آزمایشگاه فراهم شود . بنابراین ، فرمولاسیون محیط های کشت جنین به مراتب پیچیده تر از محیط های کشتی است که به سادگی تهیه می شوند .

شرایط کشت جنین

مراحل کشت جنین

به منظور بهبود مراحل تکامل در شرایط آزمایشگاهی و حفظ قابلیت زنده بودن جنین ، در نظر گرفتن یک سیستم کامل کشت جنین ضروری می باشد . سیستم کشت جنین شامل : محیط کشت ، فاز گلزی ، نوع محیطی که در رو قرار می گیرد ، ظرف کشت ، محفظه انکوباتورها ، کیفیت هوای داخل انکوباتورها و خود جنین شناسان می باشد .

مفهوم سیستم کشت جنین تنها نشان دهنده تعامل جنین با محیط فیزیکی اطراف آن نیست بلکه نشان دهنده تعامل جنین با تمام پارامترهای موجود در آزمایشگاه می باشد .

تنها با در نظر گرفتن چنین رویکرد جامعی می توان تکامل جنین را در محیط آزمایشگاه بهینه سازی کرد . این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که ایجاد جنین خوب از گامت هایی با کیفیت پائین امکان پذیر نمی باشد . همچنین نقش ازمایشگاه حفظ قابلیت زنده ماندن تخمک و اسپرمی می باشد که جنین از آن ها ایجاد می شود .

نتایج آزمایشگاه IVF

در نهایت ، نتایج آزمایشگاه IVF به عوامل زیر وابسته است :

کیفیت پروتکل تحریک تخمک گذاری که توسط متخصص اتخاذ می شود ، آماده سازی آندومتر برای لانه گزینی جنین ، عوامل مربوط به خود بیمار شامل انتخاب نوع سبک زندگی .  از این رو ، به یک چشم انداز وسیع تری از مدیریت بیمار و همچنین مدیریت آزمایشگاهی مورد نیاز است .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان و نازایی بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که در این مقاله دکتر فرزانه حجت معرفی شده است که با تبحر و خبرگی کامل توانسته این پروسه را به بهترین وجه اعمال نماید.
شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

کشت جنین انسان

خوشبختانه در زمینه IVF انسانی ، جنین انسان درجات قابل ملاحظه ای از انعطاف پذیری را نشان می دهد . بنابراین جنین انسان در طیف گسترده ای از شرایط محیط کشت، قادر به رشد و تکامل می باشد .

در واقع به نظر می رسد ، جنین انسان پیش از لانه گزینی انعطاف پذیری از جنین تمام گونه های پستانداران است که تا به امروز مورد مطالعه قرار گرفته اند . این موضوع توانایی ما را برای کشت جنین نشان نمی دهد ، بلکه شاهدی بر توانایی جنین انسان برای انطباق با محیط اطراف است .

بدون شک ، انطباق کمتر از حد مطلوب با محیط های کشت ، به قیمت اختلال در قابلیت زنده ماندن جنین و کاهش نتایج بارداری تمام می شود . بنابراین ایجاد جنین های سالم بسیار مهم می باشد ، بدیهی است که رشد جنین در محیط کشت ، حتی رسیدن به مرحله بلاستوسیست لزوما به معنای تکامل یک جنین زنده نمی باشد . منظور از جنین زنده ، جنینی است که توانایی لانه گزینی موفقیت آمیز در رحم را داشته باشد که منجر به تولد یک نوزاد کامل و سالم شود . متعاقبا ، میزان لانه گزینی و تولد نوزادان زنده همیشه باید گزارش و به این نتایج توجه شود ، زیرا این ارقام منعکس کننده تاثیر واقعی سیستم IVF می باشد .

نتیجه گیری

امروزه ، کلینیک های درمانی نه تنها با بسیاری از محیط های کشت جنین روبرو هستند که باید یک محیط مناسب را انتخاب کنند ، بلکه باید در مورد زمان انتقال جنین در مرحله کلیواز یا بلاستوسیست تصمیم گیری کنند . برای مشاوره های بیشتر به متخصص زنان و نازایی مراجعه نمایید .

ارسال پاسخ

1 × 3 =