سلول های بنیادی

سلول های بنیادی

اولین بار تولید جمعیت سلول های بنیادی چسبنده انسانی از واحد های خون بند ناف در سال 2005 گزارش شد. در مقایسه با سایر منابع سلول بنیادی استفاده از خون بند ناف جهت پیوند سلول های بنیادی خونساز مزایای بسیاری دارد . خون بند ناف به فراوانی در دسترس است ،جمع آوری آن آسان ،بدون درد و غیر تهاجمی می باشد . خون بند ناف حاوی سلول های بنیادی است که می توان براحتی بر گیرندگان غیر خویشاوند نیز پیوند زد ،بدون اینکه شاهد افزایش میزان احتمال واکنش پیوند علیه میزبان باشیم .

سلول های بنیادی چشم

سه نوع سلول بنیادی متفاوت در مناطق مختلف چشم شناسایی شده اند ،قرینه ،شبکیه و ملتحمه چشم . از این سه ،سلول های بنیادی قرینه یعنی سلول های بلنیادی اپیتلیل limbal ،به صورت روتین استفاده بالینی دارند . حضور سلول های بنیادی ملتحمه چشم بخوبی اثبات شده اما امکان دقیق آن ها در ملتحمه شناسایی نشده است . کشف سلول های بنیادی شبکیه چشم مطالعات جهت ترمیم شبکه را در بیماران مسن مبتلا به آب سیاه را آغاز کرده است .

سلول-های-بنیادی

سلول های بنیادی ریه

جمعیتی از سلول های بنیادی در بافت های مختلف ریه شناسایی شده اند ،مثلا اپیتلیوم مجرای هوای بالای ریه ،آئوول ها و در برونش ها . نقش سلول های بنیادی ریه در پایداری و حفظ بافت ریه برای مدتی بحث انگیز بود اما در حال حاضر ثابت شده که جمعیت های مختلف سلول های بنیادی موجود ترمیم و نوسازی روزانه حاصل از صدمه به بافت را بر عهده دارند .

سلول های بنیادی گوش

اخیرا یک جمعیت از سلول های بنیادی که در گوش داخلی مستقر هستند ،شناسایی شده اند . این سلول های بنیادی توانایی تمایز به سلول های موئی گوش داخلی را دارا هستند و این امید درمان بیماران دچار آسیب های شنوایی را در آینده بالا می برد .

سلول های بنیادی پوست و روده

اپیتلیوم پوست و روده در معرض آسیب های محیطی قرار دارند و به دلیل ریزش و تخریب سلولی فراوانی که در این دو بافت رخ می دهد نیازمند نوسازی و ترمیم سریع هستند . برای مثال پوست در انسان هر دو هفته خود را بازسازی می کند . نظریه کنونی این است که در حال حاضر چندین نوع سلول بنیادی پوستی وجود دارد . سلول های بنیادی پوستی در اپیدرم ،سلول های بنیادی ملانوسیت و سلول های بنیادی اپیدرمال یافت می شوند

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

نه + 20 =

Call Now Button