سقط مکرر چرا و به چه علت؟

سقط مکرر چرا و به چه علت ؟

سقط مکرر چیست؟

به سه یا بیش از سه سقط خود به خود پشت سر هم ، سقط مکرر اطلاق می شود.

گفته می شود که علت سقط مکرر ، بیشتر ایدیوپاتیک است و احتمال آن از اولین سقط به بعد کاهش می یابد. طبق نظر متخصص زنان فقط دو تست زیر در بررسی سقط مکرر ارزشمند است :

  • بررسی ژنتیک والدین
  • سنجش آنتی کواگولان لوپوسی و آنتی بادی های ضد کاردیولیپین ( یک گلیکوپروتئین اختصاصی قلب است که در قلب ساخته می شود).

علت سقط مکرر

شایع ترین علت سقط مکرر

  • اختلالات اندوکرین
  • اختلالات اتوایمیون
  • نواقص آناتومیک رحم
  • عوامل ژنتیکی
  • بی کفایتی سرویکس و گاه علل مولتی فاکتوریال.

علل اندوکرین: در مورد نقش هیپرتیروئیدی اطلاعات ضد و نقیض در دست است . دیابت کنترل نشده می تواند موجب سقط شود . نقص فاز لوتئال ( طول فاز ترشحی کمتر از 14 روز است و در نتیجه مقدار پروژسترون برای تامین و حفظ اندومتر کافی نیست) هم می تواند سقط مکرر ایجاد کند . برای درمان سقط مکرر از داروهایی استفاده می شود که باید توسط پزشک متخصص تجویز شود.

پیش آگهی سقط مکرر

صرف نظر از تعداد سقط های قبلی ، احتمال سقط های مکرر 30 – 25 درصد است . اگر خانمی سابقه سقط جنین مکرر دارد و یک نوزاد زنده هم به دنیا آورده است ، خطر تکرار سقط مکرر در او حدود 30 درصد است . اگر زنی سابقه تولد نوزادی را نداشته باشد و حداقل یک بار دچار سقط خود به خود شده باشد ، خطر سقط در وی 46 درصد است . در این باره متخصص زنان خوب در کرج بیشتر می تواند راهنمای شما باشد.

عوارض سقط های مکرر

معمولا قبل از هفته 16 حاملگی ، از C , D برای درمان سقط اجتناب ناپذیر و سقط ناقص استفاده می شود .

دیلاتاسیون و تخلیه بعد از هفته 16 حاملگی انجام می شود .

در سقط ناقص یا اجتناب دیررس ( 20 – 16 هفته حاملگی ) و سقط فراموش شده ، می توان از تجویز پروستاگلندین ها به داخل ساک آمنیون یا از شیاف های واژینال برای القا یا تشئیو لیبر استفاده کرد و محصولات حاملگی را خارج کرد . ممکن است انفوزیون اکسی توسین نیز استفاده شود . ممکن است مراقبت های ویژه ای برای اداره اثرات جانبی پروستاگلندین ها مانند تهوع و استفراغ و اسهال مورد نیاز باشد . اگر محصولات حاملگی کاملا خارج نشوند ، زن باید برای تخلیه دستی یا جراحی رحم آماده شود .

بعد از تخلیه رحم ، انفوزیون 20 – 10 واحد اکسی توسین در یک سرم رینگر برای جلوگیری از خونریزی لازم است . در خونریزی شدید بعد از سقط ، ترکیبات ارگوت مانند ارگونووین برای جمع کردن رحم می تواند تجویز شود . اگر فشار خون زن طبیعی بوده ، 2/. میلی گرم ارگونووین به صورت خوراکی یا عضلانی هر 4 ساعت به تعداد سه یا چهار دوز می تواند تجویز شود .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان ناباروری بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر فرزانه حجت را معرفی می نماییم .ایشان با تبحر و خبرگی کامل این پروسه را به بهترین وجه اعمال می کند. شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

آموزش های لازم بعد از سقط

توصیه به خانم ها برای گزارش هر گونه خونریزی قرمز روشن ، فراوان یا سنگین به مراقبت بهداشتی .

اطمینان دادن به خانم ها مبنی بر اینکه ممکن است اندکی ترشحات تیره رنگ به مدت 2 – 1 هفته داشته باشد .

برای کاهش خطر عفونت ، خانم ها باید تا زمان قطع کامل خونریزی ، از نزدیکی یا استفاده از تامپون های داخل واژینال بپرهیزد .

مصرف آنتی بیوتیک های تجویز شده طبق دستور پزشک و مکمل های آهن برای پیشگیری از آنمی .

مسکن هایی مانند آنتی پروستاگلندین ها برای کاهش کرامپ های رحمی موثر هستند .

توصیه به جلوگیری از بارداری حداقل به مدت 2 ماه ، زیرا بدن باید مجددا بهبود پیدا کند .

کلام آخر

با توجه به موارد ذکر شده سقط مکرر می تواند برای بسیاری از خانم ها رخ دهد و باید با دانستن علت آن سعی در برطرف کردن آن داشته باشید . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به متخصص زنان در کرج مراجعه نمایید .

ارسال پاسخ

18 + نوزده =