زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

تفاوت زگیل تناسلی خفیف با زگیل تناسلی شدید در چیست؟
آیا زگیل تناسلی همان تبخال تناسلی است؟
علائم زگیل تناسلی چیست؟
زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

ویروس پاپیلومای انسانی HPV  یک ویروسDNA  ىو رشته ای است كه انواع آن با زگيل تناسلي يا كونىيلوماتا آومينا همراه است.اغلب عفونت ها، از جمله عفونت های ناشی از انواع اونکوژن (سرطان زا) خود به خود محدود می شوند.

کوندیلوماتا آکومیناتا یک پاپیلوم با هسته ای مرکزی از جنس بافت پیوندی است که با اپیتلیوم پوشیده شده است. این ضایعه ناشی از ویروس پاپیلوی انسانی است و معمولا بر روی لایه ای مخاطی یا پوست دستگاه تناسلی خارجی یا ناحیه ای پری آنال ایجاد می شود.

زگیل-تناسلی

علائم زگیل تناسلی

دوره کمون 3 تا 4 ماه (از یک ماه تا 2 سال)

زگیل معمولی

زگیل کف پا

زگیل آنوژنیتال (مقعدی تناسلی) بر روی پوست سطوح مخاطی نواحی ژنیتال و پری آنال

زگیل تناسلی، ضایعه ای هیپرپلاستیک و گاه پدانکوله ( پایه دار) پوست یا غشای مخاطی نواحی تناسلی است که به علت HPV  بروز می کند. بعضی از انواع HPV باعث بروز ضایعات صاف آندوسرویکس یا مقعد می شوند که پیش سرطانی اند.

تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص با روش های زی ورد انجام قرار می گیرد از جمله:

رویت مستقیم ( با استفاده از محلول اسید استیک 3 تا 5 درصد در ضایعات)

دادن تست پاپ اسمیر و مشاهدات تغییرات سیتولوژیک

معمولا زگیل های تناسلی با یافته های بالینی تشخیص داده می شوند و ظاهراین ضایعات عموما از کوندیلومالاتا یا سیفیلیس ثانویه ( که سر صاف هستند) افتراق داده می شوند. در هر حال تست های سرولوژی برای سیفیلیس در ابتدا و بعد از 3 ماه انجام می گیرند. بیوپسی زگیل های آتیپیک یا مقاوم برای R/O  سرطان صورت می گیردو زگیل های آندوسرویکس و مقعد را تنها با کولونوسکوپی می توان دید.

درمان زگیل تناسلی

بسیاری از ضایعات به طور خود به خود بهبود می یابند و نیازی نیست که به متخصص زنان و زایمان مراجعه شود.

درمان های اخیر کاملا موثر نیستند و بعضی ازداروها عوارض قابل ملاحظه ای دارند.

درمان های روتین عبارتند از کرایوتراپی، رزین پودوفیلین ( 10 تا 25 درصد) و یا جراحی لیزر و غیره باید توسط یک متخصص زنان و زایمان حاذق صورت گیرد.

پودوفیلین: یک تا دوبار در هفته یعنی حداکثر 4 بار

پوشاندن اطراف ناحیه ضایعه با وازلین

ناحیه باید خشک باشد. بین قطرات صبر کنید تا خشک شود و بعد از 1 تا 4 ساعت ناحیه را بشویید قبل از شروع درمان موضعی، بافت سالم اطراف باید با وازلین محافظت شود بهتر است که بیمار برای درملن زگیل تناسلی سر خود نباید اقدام شود و بهتر است که به یک متخصص زنان و زایمان حاذق مراجعه شود.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

چهار × 5 =