زایمان طبیعی با اپیدورال

زایمان طبیعی با اپیدورال

بر اساس آخرین تحقیقات به عمل آمده آمار خانم های بارداری که خواستار زایمان طبیعی بدون درد هستند در اروپا به 80% و در امریکا به 50% رسیده است ولی همچنان در ایران به دلیل بی اطلاعی خانم ها از این روش جدید زایمان سزارین پرطرفدار است.

از بزرگترین مزایای روش زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین این است که مادر بلافاصله پس از زایمان می تواند نوزادش را در آغوش بگیرد و به او شیر بدهد و این موضوع نیز حائز اهمیت است که شیر اولیه ای که در سینه ی مادر وجود دارد برای نوزاد بسیار مفید است. درست است که زایمان طبیعی دردناک است ولی امروزه روشهای زیادی برای کاهش درد مثلاً زایمان طبیعی با اپیدورال در حال انجام است که مسلماً مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد و در هر صورت بهتر از سزارین و بیهوشی عمومی است.

می توان گفت هر مادری با توجه به پیشرفت علم پزشکی حق خود می داند که زایمان طبیعی بدون درد را تجربه کند.

زایمان طبیعی با اپیدورال

اپیدورال

اپیدورال و اسپاینال روشهای بی حسی نخاعی هستند که تفاوت اندکی با یکدیگر دارند و در ادامه این تفاوتها را ذکر می کنیم. این روش هم اکنون طرفداران زیادی را بین خانم های باردار پیدا کرده است. این روش تهاجمی نیست و به عنوان تکنیک طلایی استاندارد دنیا شناخته شده است. درد این روش فقط برای چند دقیقه ی اول در  ناحیه ی فوقانی شکم احساس می شود. از مادر می خواهند که کاملاً بی حرکت بنشیند، پوست ناحیه را ضد عفونی و کمی بی حس می کنند. بعد سوزن مخصوص را در فضای اپیدورال (فضایی خارج از نخاع) قرار می دهند، کاتتر را  در محل مناسب می گذارند و سوزن را بر می دارند. داروها از طریق لوله ی نازک کاتتر تزریق می شوند و به دلیل بلوک اعصاب انتقال دهنده، 10 الی 15 دقیقه بعد از تزریق حدود 80% از درد زایمان طبیعی می کاهد.

مقایسه اپیدورال و اسپاینال

در روش اپیدورال با کمک یک سوزن استاندارد، داروی بیهوشی را به فواصل بین مهره های ستون فقرات تزریق می کنند و سوزن به فضای نخاعی نمی رسد، داروی تزریق شده وارد مایع مغزی نخاعی نمی شود و میزان داروی بیهوشی 20 تا 30 سی سی است. در روش اسپاینال داروی بیهوشی تزریق شده به فضای نخاعی می رسد و وارد مایع مغزی نخاعی می شود و مقدار این دارو 1.5 الی 1.7 سی سی می باشد.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت ، فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی ، درمان ناباروری با IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت ، فوق تخصص نازایی ، لاپاروسکوپی و درمان ناباروری با IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

چهار × چهار =