زایمان طبیعی با آمپول فشار

زایمان طبیعی با آمپول فشار

بعضی از زنانی که روش زایمان طبیعی را انتخاب می‌کنند، همواره در این فکرند که به واسطه‌ی آمپول فشار زایمان سریع و کم دردی را تجربه کنند ولی نظر محققان و متخصصان خلاف این موضوع است و راجع به دخالت در زایمان به وسیله‌‌ی روشهای مصنوعی مثل داروی اکسی توسین (آمپول فشار) و عوارض آن اخطار می‌دهند.

این مقاله هم در رابطه با معایب بارداری با روشهای مصنوعی مخصوصاً آمپول فشار است که مطالعه‌ی آن را به خانمهایی که قصد زایمان طبیعی با آمپول فشار دارند، توصیه می‌کنیم.

زایمان طبیعی با آمپول فشار

هورمون اکسی توسین

بد نیست بدانید که هورمون اکسی توسین به صورت طبیعی به وسیله‌‌ی غده‌ی هیپوتالاموس در مغز ساخته و در غده هیپوفیز ذخیره می‌شود. این هورمون در ارتباطات عاشقانه، تولید مثل و دردهای قبل و بعد از زایمان مؤثر است. از این ماده تحت عنوان دارو هم استفاده می‌شود و کاربردهایی نظیر تحریک انقباضات رحمی، تحریک غدد ترشح شیر، متوقف سازنده‌ی خونریزی‌های پس از زایمان و پس از خروج جفت، سقط جنین و حاملگی‌های پر خطر دارد.

نقش آمپول فشار در زایمان طبیعی

گاهی برای تسریع در زایمان طبیعی از آمپول فشار استفاده می‌کنند. بعضی اوقات روند زایمان کند و یا حتی قطع می‌شود که در این صورت پزشکان و ماماها دست به کار می‌شوند و شاید ناچار به زایمان سزارین شوند.

در هر زایمان طبیعی، دهانه‌ی رحم حدوداً 10 سانتی متر باز می‌شود و از این راه نوزاد به دنیا می‌آید. هر چقدر زمان زایمان طولانی‌تر شود، مادر باید درد بیشتری تحمل کند که بعضاً این درد به 10 ساعت هم رسیده است. در این شرایط متخصصان وارد عمل می‌شوند و از آمپول فشار جهت سهولت زایمان طبیعی کمک می‌گیرند.

همچنین هنگامی که به دلیل آماده نبودن دهانه‌ی رحم و عدم آمادگی بدن مادر، چند روز از زمان تقریبی نوزاد گذشته باشد و احتمال خطر برای مادر و جنین وجود دارد، از آمپول فشار و روشهای مصنوعی برای زایمان طبیعی استفاده می‌کنند.

عوارض استفاده از آمپول فشار

  • تحریک شدید انقباضات رحمی
  • دردناک‌تر شدن فرآیند زایمان
  • مشکل در جمع شدن رحم بعد از زایمان
  • افزایش احتمال تولد نوزاد در وضعیت بد

نتیجه‌گیری

با توجه به عوارضی که در بالا به آنها اشاره کردیم ختم بارداری با استفاده از روشهای مصنوعی و تزریق اکسی توسین فقط برای مواقعی که بارداری بیشتر از 42 هفته طول کشیده باشد و احتمال مرگ جنین و عوارض قبل و بعد از بارداری وجود دارد، توصیه می‌شود.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت ، فوق تخصص نازایی و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت

ارسال پاسخ

پانزده + پنج =