درمان ناباروری

درمان ناباروری

درمان برای ناباروری چگونه می باشد؟
چگونه می توان اطلاع پیدا کرد که نابارور هستیم؟

چنانچه عارضه ای ناباروری در خانمی نمایان شود، متخصص زنان وزایمان از تاریخ،  نوع داروها، تاریخچه جنسیت و عادت های جنسی پرس و جو های لازم را انجام می دهد تا اطلاعات لازمی را در این زمینه کسب کند.

در حدود 80٪ از زوج ها، علت ناباروری یا مشکل تخمدان، انسداد لوله های فالوپ یا یک مشکل اسپرمی می باشد، اما آن 20٪  را نیز می توان ناشناخته بودن عارضه  دانست.

تشخیص ناباروری

ابتدا باید ذکر کرد که در برخی از زوج های نابارور، هیچ علت خاصی وجود ندارد (ناباروری غیرقابل توضیح).

اغلب ارزیابی های درمان ناباروری  پرهزینه و وقت گیر می باشد، و گاهی اوقات شامل روش های ناراحت کننده نیز است.

تشخیص  ناباروری درمردان

باروری مردان نیازمند آن است که بیضه ها، به اندازه کافی اسپرم تولید کنند و اسپرم به طور موثری در واژن تخلیه شود و به تخمک منتقل شود. تست های ناباروری مردان برای تعیین این که آیا هر کدام از این فرآیندها دچار اختلال هستند یا نه ، صورت می گیرد.

تحلیل اسپرم : متخصص زنان خوب  ممکن است یک یا چند نمونه اسپرم را بگیرد. اسپرم به طور کلی توسط خود ارضایی یا با قطع رابطه مقاربت و یا انزال مایع منی  در یک ظرف تمیز قرار می گیرد. بعد از ارسال نمونه به آزمایشگاه آن را تجزیه و تحلیل می کنند. در برخی موارد اسپرم ممکن است در ادرار آزمایش شود.

تست هورمون : ممکن است یک آزمایش خون برای تعیین سطح تستوسترون و سایر هورمون های مرد نیز اعمال شود.

آزمایش ژنتیک: در این آزمایش ممکن است که نقص های ژنتیکی  را که باعث ناباروری می شود را مورد بررسی قرار دهند.

درمان-ناباروری

تشخیص ناباروری در زنان

درخانم ها تست ها اغلب به صورت آزمایش با یک تاریخچه پزشکی و فیزیکی شروع می شود، یکی از این تست ها، آزمایش لگن می باشد. سپس متخصص براساس آزمایش های صورت گرفته روز و زمان تخمک گذاری را تعیین می نماید.

آزمایش خون ک این مورد برای اندازه گیری سطح هورمون انجام می شود. تخمدان ها و رحم ممکن است توسط سونوگرافی مورد بررسی قرار گیرد و یک آزمایش خاص اشعه ایکس می تواند رحم و لوله های فالوپ را نیز بررسی کند.

درمان ناباروری  برای مردان به چه صورتی می باشد؟

اگر علت واریكوسل (گسترش وریدهای اسكروتوم) یا انسداد در وازودفرانس، در مردان باشد، درمان فقط با جراحی صورت پذیر می باشد. اما اگر در آقایان عارضه عفونت رخ داده باشد؛ درمان با مصرف برخی از آنتی بیوتیک ها و هورمون درمانی موثرمی باشد.

درمان ناباروری در زنان به چه صورتی می باشد؟

با مراجعه یک خانم به متخصص زنان و زایمان ابتدا بعد از معاینه اقدام به هورمون درمانی یا استفاده ار برخی داروها به منظور آزاد سازی تخمک فعال می نماید، اما چنانچه عارضه ای در لوله های فالوپی یا داشتن برخی از بیماری ها از جمله فیبروم یا آندومتریوز باشد، اقدام به جراحی و برطرف نمودن این مشکل می کنند.

راههای ناباروری در زوجین عبارتند از:

مصرف برخی ازداروها: داروهای باروری معمولا برای زنان تجویز می شود، زیرا بیشتر آن ها برای کمک به مشکلات تخمک گذاری استفاده می شود. اما، در بعضی موارد، ممکن است برای مردان نیز تجویز شود.

IUI  (تلقیح داخل رحمی): روش ناباروری با IUI به این صورت است که پس از جمع آوری  اسپرم ، اقدام به تزریق آن به داخل رحم در زمان تخمک گذاری می نمایند.

IVF (لقاح آزمایشگاهی):  ناباروری با IVF  به این صورت است که اسپرم و تخمک جمع آوری شده  را در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند و بعد از اعمال لقاح مصنوعی در داخل رحم قرار می دهند، شایان ذکر است که بگوییم بعد از 72 ساعت در رحم جایگزینی می شود. تخمک های بارور شده در بعد از 3 تا 5 روز شروع به  رشد خواهد نمود.

GIFT (انتقال گرما به داخل شکم) و ZIFT (انتقال زگوت به داخل شکم): اسپرم و تخمک های جمع آوری شده را در آزمایشگاه قرار می دهند و بلافاصله بعد از اعمال برخی از اقدامات داخل لوله های فالوپی جایگزین می شوند. با روش ZIFT، تخمک فعال را به مدت 24 ساعت درون لوله قرار می دهند.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

دو × یک =

Call Now Button