درمان ناباروری با IVF

درمان ناباروری با IVF

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

IVF یک روش درمان ناباروری است که در طی آن اسپرم مرد و تخمک زن در خارج از بدن در محیط آزمایشگاه در ظرف مخصوص در کنار هم گذاشته شده تا با یکدیگر لقاح پیدا کنند پس از لقاح، جنین حاصله سه روزه با لوله های باریک مخصوص به رحم زن انتقال داده میشود.

درمان ناباروری با IVF

چه کسانی جهت انجام IVF انتخاب میشوند؟

 • زنان دارای سنین بالا
 •   زنان دارای لوله های رحمی مسدود یا آسیب دیده
 •   زنان دارای سابقه توبکتومی (بستن لوله ها) و خواهان باروری مجدد
 • زنان دارای آندومتریوز
 •   زوجین دارای ناباروری با علت نامشخص
 •   بیمارانی که IUI متعدد ناموفق داشته اند
 • در اختلالات اسپرم  همسر

میزان موفیت عمل IVF

بستگی به فاکتورهای متعددی از جمله سن زن، وضعیت تخمک و اسپرم داروهای مورد استفاده در روند تحریک تخمک گذاری، دقت آزمایشگاه جنین شناسی و فوق تخصص نازایی دارد.

درمان ناباروری با IVF

میزان موفقیت IVF در حدود 35 درصد تخمین زده میشود

مراحل انجام IVF

 مرحله تحریک تخمک گذاری

داروهای محرک تخمک گذاری جهت به دست آوردن تخمک بیشتر و تشکیل چندین جنین و افزایش شانس باروری تجویز می شوند. این داروها معمولاً از روز دوم قاعدگی و پس از انجام سونوگرافی و حصول اطمینان از سالم بودن رحم و تخمدان ها تجویز می شوند. روند رشد تخمک ها با انجام سونوگرافی های پی در پی پیگیری میشود لذا ممکن است بیمار تا رسیدن به وضعیت مطلوب چندین بار با فواصل 2 الی 3 روزه تحت سونوگرافی قرار گیرد، وقتی در سونوگرافی سایز فولیکولها به 18 الی 20 میلی متر رسید، آمپول HCG جهت بلوغ نهایی تخمکها تجویز میشود. زمان تزریق آمپول HCG بسیار مهم است زیرا حدوداً 34 الی 36 ساعت پس از تزریق آن تخمک گذاری انجام می شود و لذا زمان آن بایستی طبق نظر فوق تخصص نازایی تعیین شود تا تخمک ها قبل از رها شدن جمع آوری شوند.

 جمع آوری تخمک و اسپرم

لازم است بیمار در روز تخمک گیری ناشتا باشد. مایع منی از همسر بیمار تهیه و به آزمایشگاه تحویل داده میشود. آزمایشگاه پس از شستشو و آماده سازی نمونه آنرا به آزمایشگاه IVF تحویل میدهد. بیمار در اتاق عمل بیهوشی مختصری گرفته تا طی روند تخمکگیری احساس ناراحتی نکند. سپس تخمکها تحت دید مستقیم با دستگاه سونوگرافی توسط یک سوزن بسیار باریک گرفته میشود و درون لوله های مخصوص جمع آوری شده و به آزمایشگاه IVF تحویل داده میشوند.

درمان ناباروری با IVF

  لقاح ورشد جنین در محیط آزمایشگاه

در IVF  : در آزمایشگاه IVF تخمکها از مایع فولیکولی جدا شده، شستشو داده میشوند و درون ظرف مخصوص در محیط کشت قرار می گیرند. اسپرم های شسته شده همسر نیز که قبلاً تحویل آزمایشگاه شده در کنار این تخمکها درون ظرف قرار گرفته، سپس ظرف حاوی نمونه اسپرم و تخمک درون انکوباتور CO2 در دمای 37 درجه سانتی گراد گذاشته میشود تا به طور خود به خودی با یکدیگر لقاح پیدا کنند. صبح روز بعد در صورت لقاح برای مدت 24 الی 48 ساعت دیگر جنینها داخل انکوباتور قرار میگیرند تا به مرحله 4 الی 8 سلولی برسند.

در ICSI  :  جنین شناس با استفاده از میکروسکوپ با بزرگنمایی بالا اسپرم را با سوزنی بسیارنازک به داخل تخمک تزریق می کند. روز بعد از تزریق، تخمکها از نظر باروری مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت بارور شدن تخمک، 48 ساعت دیگر نیز داخل دستگاه انکوباتور قرار داده میشوند تا به مرحله جنین 8 سلولی برسند.

درمان ناباروری با IVF

 انتقال یا ترانسفر جنین به داخل رحم

معمولاً جنین ها سه روز بعد از تخمک گیری به درون رحم انتقال داده میشود (در صورتیکه جنین ها بلاستوسیست باشند، انتقال پنج روز بعد خواهد بود). معمولاً در طی انتقال حدوداً 2 الی 4 جنین به داخل رحم انتقال داده میشود و مابقی جنین ها در صورت مناسب بودن با استفاده از روش ذخیره جنین به وسیله انجماد ذخیره می شوند تا در صورت عدم موفقیت در سیکل درمانی بعدی مورد استفاده قرار گیرند. ترانسفر جنین در اتاق عمل انجام میشود اما نیاز به بیهوشی ندارد. فقط بیمار روی تخت معاینه قرار گرفته و سپس جنینها با لوله های نازک مخصوص از طریق دهانه رحم، به درون رحم فرستاده میشود. این روند بدون درد بوده اما گاهی اوقات بیمار درد خفیفی را احساس می کند.

پس از ترانسفر و استراحت کوتاه مدت، بیمار به بخش بستری هدایت شده و تا چند ساعت بعد ترخیص میشود.

عوارض IVF

سندروم هایپراستیمولیشن (تحریک بیش از حد تخمدان ها)، ندرتاً عوارض بیهوشی، خونریزی، عفونت، آسیب به عرو ق، روده ها و مثانه حین تخمک گیری و چند قلوزایی

در صورت بروز مشکلات زیر سریعاً با فوق تخصص نازایی خود یا کادر درمانی تماس بگیرید:

 •  لکه بینی
 •  دل درد
 •  تنگی نفس
 • تب بیش از 38 درجه سانتی گراد 5- وجود خون در ادرار

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

14 + پانزده =