درمان سقط مکرر

درمان سقط مکرر

جدیدترین درمان برای سقط متوالی کدام است؟

آیا عوامل عفونی در سقط مکرر نقش دارد؟

چگونه می توان بعد از سقط مکرر یک بارداری راحتی را تجربه کرد؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون درمان سقط مکرر گرد آوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

گزینه های درمانی رایجی که در حال حاضر برای بیماران مبتلا به سقط مکرر وجود دارند که عبارتند از:

  • استفاده از اسپرم یا اووسیت اهدایی
  • استفاده از تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی
  • بهره گیری از مداخلات آنتی ترومبوتیک
  • اصلاح ناهنجاری های آناتومیک
  • اصلاح اختلالات اندوکرین
  • درمان عفونت ها
  • مداخلات ایمونولوژیک
  • درمان های دارویی

درمان سقط مکرر

در زنان دارای سایقه ی سه یا بیش از سه سقط خود به خود، در سقط بعدی احتمال وجود اختلال کروموزومی 58 درصد است. در میان زنان مبتلا به سقط مکرر مه سن آنان مساوی یا بیش از 35 سال است. میزان آنوپلوئیدی بسیار بیشتر از بقیه ی زنان است.

اکثر اختلالات کروموزومی شناسایی شده و در محصولات سقط، از نوع تریزومی اتوزوم هستند که از عدم جدایی کروموزوم های مادری ناشی می شوند. چنین به نظر می رسد که در اکثر مطالعات، سن مادر یکی از عوامل خطر مهم و ثابت برای تریزومی بوده است. گزینه های متعددی برای درمان بیماران مبتلا به سقط مکرر که دچار سقط شناخته شده ی ناشی از تریزومی شده اند، وجود دارند. نخستین گزینه این است که این زنان بدون هر گونه تغییر خاص در درمان و مراجعه به یک جراح و متخصص زنان و نازایی حاذق، حامله شوند، زیرا که این نوع اختلالات اسپورادیک هستند و بروز مجدد آن ها غیر محتمل است. بررسی بیماران مبتلا به سقط مکرر نشان می دهد زنانی که سابقه ی سقط مرتبط با اختلال کروموزومی را دارند با احتمال بیشتری از زنانی که در آنان محصول سقط از نظر کروموزومی طبیعی بوده است، در حاملگی بعدی تولد نوزاد زنده دست می یابند. دومین گزینه، تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یا غربالگری قبل از لانه گزینی و سومین گزینه شامل استفاده از گامت های اهدایی (شامل اسپرم و تخمک) است.

چون اختلالات کروموزومی شایع ترین علت شناسایی شده ی سقط هستند، بعضی از پزشکان زنان چنین استدلال می کنند که استفاده از PGD  در بیماران مبتلا به سقط مکرر اندیکاسیون دارد.

با استفاده از PGD  می توان میزان بروز سقط های ناشی از اتیولوژی ژنتیک را کاهش داد. استفاده از PGD  مستلزم این است که بیمار تحت روند کامل سیکل IVF  قرار گیرد تا رویان برای بیوپسی به دست آید و از طرف دیگر، تاثیر خود تکنیک بیوپسی بر قابلیت حیات رویان تاکنون مشخص نشده است.

چکیده مطلب

پیش آگهی بیماران مبتلا به سقط مکرر با نتیجه ی آنالیز کروموزومی سقط های قبلی ارتباط دارد. چنین به نظر می رسد که پیش آگهی آن دسته از زنان مبتلا به سقط مکرر که رویان های سقط شده ی آنان از نظر کروموزومی غیر طبیعی بوده اند. اغلب جراح و متخصص زنان ونازایی استفاده از تخمک ها و اسپرم های اهدایی را برای بیماران دارای عوامل ژنتیکی و مادران مبتلا به سقط توصیه می کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان سقط مکرر بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر فرزانه حجت را معرفی می نماییم .ایشان با تبحر و خبرگی کامل این پروسه را به بهترین وجه اعمال می کند. شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

شش + 12 =