درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن

خشکی واژن چیست و چه درمان هایی دارد ؟

آیا می توان از لیزر استفاده کرد ؟

امروزه خشکی واژن منحصرا به افراد با سن بالا و یائسه مربوط نمی شود و خیلی از خانم ها در سن جوانی و در ابتدای روابط زناشویی خود دچار خشکی واژن می شوند در ادامه به توضیح بیشتر این مشکل و راه های درمان آن می پردازیم .

واژن طبیعی چه علائمی دارد ؟

واژن طبیعی در چند روز اول پس از دوره های قاعدگی ، دارای یک سری ترشحات زلال ،  بی رنگ ، بی بو و بدون تحریک است (یعنی سوزش و خارش ندارد) . پس از تخمک گذاری در نیمه دوم سیکل ، رنگ این ترشحات ممکن است  سفید و یا کرم خیلی روشن و شیری شود اما همچنان بدون بو است و چسبندگی خاصی ندارد و تحریک کننده سوزش و یا خارش نخواهد بود . این روند در سیکل های متعدد تکرار می شود .

درمان خشکی واژن

علت خشکی واژن

در خانم هایی که میزان هورمون در آن ها پایین است و یا داروهایی مصرف می کنند که این هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد باعث می شود این ترشحات سالم را از دست دهند و دچار خشکی واژن شوند .

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن به دو دسته است :

  • درمان دارویی
  • درمان غیر دارویی

درمان های دارویی 

در درمان های دارویی که مهم ترین آن ها هورمون درمانی و یا استروژن های خوراکی است . در افرادی که یبماری کبدی دارند و یا سابقه سرطان سینه در پرونده آن ها وجود دارد و یا سابقه لخته های عمومی و یا سکته مغزی و قلبی داشته اند نباید از این روش درمانی استفاده کنند . همچنین در افرادی که میگرن و یا فشار خون و چربی خون خیلی بالا دارند نیز مصرف این دارو ها منع می شود .

روش دوم استفاده از کرم های واژینال بانوان است که به صورت موضعی استفاده می شود و میزان جذب کمی دارند . اما با این حال افرادی که سابقه سرطان سینه داشته اند ، بهتر است استفاده نکنند .

روش دیگر درمان های دارویی استفاده از مواد روان کننده می باشد که در حین رابطه جنسی استفاده می شود و اثر کاملا موقتی دارد .

درمان های غیر دارویی و لیزر

برای خانم هایی که تمایلی به مصرف هورمون ندارد و یا به دلایل جسمی دیگر نمی توانند از دارو استفاده کنند و برای آن ها ممنوعیت وجود دارد می توانند از درمان های غیر دارویی و لیزر مونالیزا برای درمان خشکی واژن استفاده نمایند .

لیزر درمانی برای خشکی واژن

در این روش انرژی لیزر وارد بافت دیواره واژن می شود و با تحریک سلول ها برای ساخت کلاژن و الاستیک ، سبب افزایش قدرت کشسانی دیواره واژن می شود . همچنین میزان خون رسانی بافت واژن را افزایش می دهد و باعث لغزندگی و رطوبت دیواره واژن می شود . در کل جوانسازی واژن با این روش انجام می شود .

برای تمام خانم هایی که دچار خشکی واژن هستند استفاده از لیزر مونالیزا توصیه می شود و هیچ کدام از عوارض درمان های دارویی شامل این روش نمی شود .

این روش به صورت کاملا سرپایی و در مطب انجام می شود و بدون درد خواهد بود . و هر جلسه دمانی حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان و زیبایی زنان بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که در این مقاله دکتر فرزانه حجت معرفی شده است که با تبحر و خبرگی کامل توانسته این پروسه را به بهترین وجه اعمال نماید.
شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

کلام آخر

با توجه به توضیحات ذکر شده می توان نتیجه گرفت درمیان درمان های متعددی که برای خشکی واژن ارائه می شود ، لیزر می تواند نتیجه بهتر و مطلوب تری برای بیمار داشته باشد . شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصص  زنان در کرج تماس حاصل نمایید .

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

14 − هفت =