درمان حاملگی نابه جا

درمان حاملگی نابه جا

آیا حاملگی نا به جا خطرناک است؟

اگر حاملگی نا به جا دیر تشخیص داده شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

چگونه می توان حاملگی نا به جا را تشخیص داد؟

در این مقاله سعی شده است که در مورد درمان حاملگی نا به جا به طور جامع توضیحاتی گردآوری شود جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید.

حاملگی نا به جا وضعیتی است که در آن، بارداری در طی درمان انتظاری به طور کامل جذب نمی شود. این وضعیت هنگامی رخ می دهد که پرزهای کوریونی باقی می مانند و خونریزی به داخل دیواره ی لوله رخ می دهد. این مساله سبب اتساع تدریجی و عدم پارگی لوله می شود. همچنین این حالت ممکن است که ناشی از خونریزی غیر طبیعی و مزمن از انتهای فیمبریه ای لوله ی فالوپ و به دنبال آن بروز تامپوناد باشد. در اکثر بیماران یک توده ی لگنی به وجود می آید که معمولا علامتدار است اما میزان آن معمولا کم می باشد.

اگر به یک جراح و متخصص زنان و نازایی حاذق مراجعه شود با روش جراحی و با برداشتن لوله مبتلا درمان خواهد شد. در اغلب موارد، تخمدان باید برداشته شود، چون التهاب و به دنبال آن پیدایش چسبندگی رحم، رخ خواهد داد.

درمان حاملگی نا به جا

حاملگی نا به جای غیر لوله ای

حاملگی سرویکال: حاملگی سرویکال کمتر از یک درصد حاملگی های نا به جا را تشکیل می دهد. میزان بروز حاملگی نا به جای سرویکال در روند های لقاح آزمایشگاهی بیشتر است و 7/3 درصد از موارد حاملگی نا به جای مرتبط با ivf  از نوع سرویکال هستند، که باعث موارد زیر می شود از جمله:

 • رحم، کوچکتر از سرویکس متسع پیرامونی است.
 • ممکن است سوراخ خارجی سرویکس باز باشد.
 • ضایعه قابل مشاهده ی سرویکال، اغلب به رنگ آبی یا ارغوانی است.
 • خونریزی شدید در هنگام دستکاری سرویکس رخ می دهد.

بیماران به طور کلاسیک دچار خونریزی واژینال بدون درد می شوند. تعدادی معیار تشخیصی سونوگرافیک در افتراق حاملگی سرویکال واقعی از سقط خود به خود قریب الوقوع مفید هستند . MRI  لگن نیز برای تشخیص این وضعیت مورد استفاده قرار می گیرد. درمان حاملگی های نا به جای سرویکال، شامل برخی از مصرف داروها و کورتاژ کردن می باشد.

تشخیص حاملگی سرویکال ممکن است تا هنگامی که بیمار به علت سقط ناقص احتمالی تحت کورتاژ ساکشنی قرار نگرفته و خونریزی رخ نداده است، مورد شک قرار نگیرد. در بعضی از موارد خونریزی خفیف است. در حالی که در برخی دیگر از موارد خونریزی شدیدی رخ می دهد. تکنیک های مختلفی که می توان از آن ها برای کنترل خونریزی استفاده کرد، عبارتند از:

 • پک کردن رحم
 • زدن بخیه در قسمت جانبی سرویکس
 • قرار دادن سرکلاژ
 • جاگذاری کاتتر فولی 30 میلی لیتری در داخل سرویکس
 • لاپاروتومی (در صورت نیاز)
 • بستن شرایین رحمی
 • ایلیاک داخلی

شایان ذکر است که بگوییم در صورتی که از هر کدام از این روش ها استفاده شود اما موثر نباشد به ناچار از روش هیسترکتومی استفاده می کنند.

چکیده مطلب

معیارهای سونوگرافیک در تشخیص حاملگی سرویکال می تواند فقدان حاملگی داخل رحمی یا وجود حرکت قلب رویان در زیر سطح سوراخ داخلی سرویکس باشد، که برای درمان حتما باید به یک جراح و متخصص زنان و نازایی خبره و باتجربه مراجعه شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان حاملگی نا به جا بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر فرزانه حجت را معرفی می نماییم .ایشان با تبحر و خبرگی کامل این پروسه را به بهترین وجه اعمال می کند. شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

1 × 2 =

Call Now Button