خونریزی غیر طبیعی نوجوانان

خونریزی غیر طبیعی نوجوانان

علت خونریزی غیر طبیعی در نوجوانان چیست؟

تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان چگونه است؟

 آیا خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان درمان پذیر می باشد؟

در این مقاله توضیحات جامع و مفصلی پیرامون خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان گرد آوری شده است، جهت کسب اطلاعات بیشتر بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید.

قاعدگی طبیعی در نوجوانان

در طی 5-2 سال اول بعد از منارک (شروع قاعدگی) اکثر سیکل ها فاقد تخمک گذاری هستند. با وجود این، این سیکل ها تا حدودی منظم هستند و در محدوده ی تقریبا 45-21 روزه رخ می دهند (برخلاف زنان بزرگسال که سیکل های آن ها به طور تیپیک 38-21 روزه هستند). در بیش از یک چهارم دختران، الگوی 10 روزه و مدت تقریبا 45-21 روزه ی سیکل ها، در طی سه سیکل اول قاعدگی تثبیت می گردد.

سیکل های طولانی تر از 42 روز، وقوع خونریزی با فواصل کمتر از 21 روز و خونریزی هایی که بیش از 7 روز به طول می انجامد، باید غیر طبیعی در نظر گرفته شوند (به ویژه بعد از دوسال از شروع منارک). خونریزی با فواصل بیش از 90 روز (خونریزی کم تعداد) حتی در اولیه سال بعد از منارک غیر طبیعی در نظر گرفته می شود. تغییر پذیری در طول مدت سیکل، در طی دوران نوجوانی بیشتر از دوران بزرگسالی است.

خونریزی-غیر-طبیعی-در-نوجوانان

علل خونریزی های غیرطبیعی در نوجوانان

عدم تخمک گذاری: خونریزی بدون تخمک گذاری، مخصوصا بعد از دوره ی طولانی مدت آمنوره، ممکن است بسیار مکرر، طولانی مدت یا شدید باشد. در سیکل های قاعدگی فاقد تخمک گذاری، ترشح استروژن ادامه می یابد و منجر به آندومتریت خواهد شد.

خونریزی مرتبط با حاملگی: در دخترانی که در دوران نوجوانی به دنبال درمان خونریزی غیر طبیعی هستند، باید احتمال حاملگی در نظر گرفته شود.

هورمون های برونزا: استفاده از برخی قدص های ترکیبی و کنتراسپتیوهای خوراکی باعث خونریزی های غیر طبیعی خواهد شد.

اختلالات هماتولوژیک:  شایع ترین اختلال انعقادی خونریزی های بیش از حد یا غیر طبیعی است که به بیمارستان منتقل شده اند.

عفونت ها: عفونت های کلامیدیایی در افراد نوجوان از هر گروه سنی دیگر شایع تر هستند و درتمام نوجوانان فعال از نظر جنسی، باید غربالگری روتین در نظر کلامیدیا توسط متخصص زنان و زایمان و نازایی صورت گیرد.

علل آناتومیک یا اختلالات دستگاه تناسلی: ناهنجاری های پیچیده مجرای ولرین، مانند سپتوم های طولی مسدود کنند ه ی واژن یا رحم دوگانه، می توانند سبب هماتومتری شوند.

سایر مسائل اندوکرین یا سیستمیک: خونریزی غیر طبیعی ممکن است با اختلال عملکرد تیروئید همراه باشد. در نوجوانان، نشانه ها و علائم بیماری تیروئید ممکن است تا حدودی مبهم باشد. چون اختلال عملکرد کبد ممکن است منجر به بروز اختلالاتی در تولید فاکتورهای انعقادی گردد، باید احتمال آن در نظر گرفته شود.

تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان

با مراجعه به یک جراح و متخصص زنان و نازایی حاذق در ابتدا اقدام به معاینه کامل دستگاه تناسلی و لگن می نماید.

بررسی آزمایشگاهی: این تست شامل شمارش کامل خون CBC  همراه با شمارش پلاکت ها و تست های غربالگری (اظهار نظر می کنیم که باید تایید یا تکذیب نوجوانان به رابطه جنسی را نادیده گرفت و حتی تست های حاملگی را نیز از انان اخذ شود)

مطالعات تصویر برداری: شامل استفاده از سونوگرافی و MRI  می باشد.

درمان خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان

ممکن است که جراح و متخصص زنان و نازایی از برخی داروها و قرص ها جهت کنترل و جلوگیری از خونریزی برای دختران تجویز کند. از جمله: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که خونریزی را به شدت کاهش می دهد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی خونریزی های غیر طبیعی در نوجوانان بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که ما در این مقاله دکتر فرزانه حجت را معرفی می نماییم .ایشان با تبحر و خبرگی کامل این پروسه را به بهترین وجه اعمال می کند. شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

دو × یک =