تزریق اسپرم داخل تخمک

تزریق اسپرم داخل تخمک

تزریق اسپرم داخل تخمک که نام علمی آن میکرواینجکشن است یکی از روشهای درمان نازایی است.

تزریق اسپرم داخل تخمک

موارد کاربرد میکرواینجکشن

این روش بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که اسپرم مرد از لحاظ تعداد، تحرک یا شکل، کیفیت لازم را نداشته باشد. همچنین در افرادی که چند بار عمل IVF را انجام داده‌اند و نتیجه‌ی مطلوب را کسب نکرده‌اند نیز این روش را به کار می‌برند.

مراحل انجام عمل

در این روش، یک اسپرم را در محیط آزمایشگاه داخل یک تخمک تزریق می‌کنند که در نتیجه‌ی این عمل، لقاح و تقسیم سلولی انجام می‌گیرد و جنین تشکیل می‌شود. میکرواینجکشن هم مثل روش درمان ناباروری با IVF شامل چند مرحله‌ی تحریک تخمدان، تخمک‌ گیری، تزریق اسپرم داخل تخمک، لقاح و انتقال جنین است.

مرحله اول

در مرحله‌ی نخستین جهت تحریک تخمدانها، داروهای هورمونی تجویز می‌شوند. به عنوان مثال با تزریق عضلانی آمپول HMG، تخمدانها را برای رشد فولیکول، تحریک می‌کنند. این آمپول باعث بلوغ تخمک‌ها و انجام تخمک گذاری می‌شود.

مرحله دوم

مرحله‌ی دوم به این صورت است که تخمک گیری را با یکی از روشهای لاپاراسکوپی یا سونوگرافی واژینال انجام می‌دهند. سونوگرافی واژینال نیازی به بیهوشی طولانی ندارد و با یک بیهوشی کوتاه مدت یا حتی بی حسی موضعی قابل اجراست. در روش سونوگرافی پزشک فولیکولها را مشاهده می‌کند و بعد با سوزن‌های مخصوصی مایع فولیکولی همراه با تخمک را می‌کشد که نام این عمل پانکچر است.

مرحله سوم

در این مرحله، اول سلولهای دور تخمک را به کمک آنزیم جداسازی می‌کنند، بعد اسپرم را به داخل تخمک تزریق می‌کنند. در عمل میکرواینجکشن برای افزایش درصد موفقیت چند تخمک را مورد لقاح قرار می‌دهند و به همین دلیل تعداد جنین‌های به وجود آمده زیاد است، اگر جنین‌ها کیفیت مناسبی داشته باشند با مشورت زوجین، تعدادی از آنها را برای بارداری‌های بعدی فریز و حفظ می‌کنند تا در صورت نیاز در آینده از آنها استفاده کنند.

مرحله چهارم

مرحله‌ی چهارم که مرحله‌ی پایانی است بدون نیاز به بیهوشی عمومی قابل انجام است. در این مرحله جنین را به وسیله‌ی کاتتر به داخل رحم انتقال می‌دهند و بعد از گذشت یک الی دو ساعت از انتقال جنین، بیمار مرخص می‌شود.

مزایای میکرواینجکشن

از مهمترین مزایای میکرواینجکشن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که این روش در صورتی که تنها یک اسپرم سالم از مرد وجود داشته باشد نیز قابل انجام است. مزیت دیگر میکرواینجکشن این است که اگر بیمار فاقد لوله‌های رحمی باشد هم در انجام عمل مشکلی به وجود نمی‌آید.

محدودیت‌های میکرواینجکشن

یکی از بزرگترین محدودیت‌های میکرواینجکشن این است که احتمال بارداری در زنان بالای 40 سال به دلیل پایین بودن کیفیت تخمک‌های زن، کاهش می‌یابد.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

شش − سه =