بیماری های خوش خیم دستگاه تناسلی

بیماری های خوش خیم دستگاه تناسلی

غدد اطراف واژن کدام است؟
بیماری های خوش خیم دستگاه تناسلی کدام است؟
علائم سرطان دستگاه تناسلی زنان کدام است؟
توده های اطراف ناحیه تناسلی کدامند؟

خونریزی در سنین قبل بلوغ: قبل از وقوع منارک ( که به طور طبیعی در دختران زیر 9 سال رخ نمی دهد) هر گونه خونریزی باید مورد ارزیابی قرار گیرد. به طور تیپیک، منارک هنگامی رخ می دهد که دختر نوجوان به مراحل 3 یا 4 تانر تکامل پستان می رسد. خونریزی در غیاب تکامل پستان باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

تشخیص خونریزی واژینال قبل از بلوغ

در طی چند روز اول زندگی، به دلیل قطع شدن تماس با مقادیر بالای استروژن های مادری، ممکن است خونریزی واژینال خفیفی رخ بدهد. بعد از دوره ای نوزادی، باید تعدادی از علل خونریزی در این گروه سنی مدنظر گرفته شوند. شروع خونریزی های قاعدگی یا خونریزی های مهبلی رحمی قبل از جوانه زدن پستان نادر است. خونریزی واژینال در غیاب خصوصیات ثانویه ای جنسی، باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد. علل خونریزی در این گروه سنی، از عواملی که از نظر طبی بدون خطر هستند تا بدخیمی هایی که ممکن است مرگ آفرین باشند، متغیر هستند. علل ادراری خونریزی و عوامل مرتبط با دستگاه گوارش مانند یبوست و شقاق های رکتوم یا بیماری التهابی روده نیز باید در نظر گرفته شوند. در دخترانی که دچار هرگونه علامت ولواژینال هستند (به ویژه در صورت وجود خونریزی) همیشه باید احتمال سوء استفاده جنسی در نظر گرفته شود.

بیماری-های-خوش-خیم-دستگاه-تناسلی

ضایعات ولو: تحریک ولو ممکن است منجر به خارش همراه با خراشیدگی، ماسراسیون (کنده شدن) پوست ولو و شقاق هایی گردد که ممکن است دچار خونریزی شوند. سایر علل خارجی قابل مشاهده ای خونریزی در این گروه سنی، عبارتند از:پرولاپس پیشابراه، کوندیلوم ها، و… که ممکن است به طور حاد به صورت یک توده ای حساس بروز کند که گاهی شکننده است یا به طور خفیف خونریزی می کند.

بلوغ زودرس: خونریزی مهبلی در غیاب سایر خصوصیات ثانویه ای جنسی، ممکن است ناشی از بلوغ زودرس باشد، اما همانند بلوغ طبیعی در این مورد نیز شروع جوانه زدن پستان ها یا رشد موهای ناحیه ای عانه با احتمال بیشتر قبل از خونریزی واژینال رخ می دهد. طبق دستور العمل های جدید چنین پیشنهاد می شود که به جای سن مرسوم 8 سالگی، در آن دسته از دختران ارزیابی می شود.

از جمله بیماریی های خوش خیم دستگاه تناسلی که موجب خونریزی آن می شود را می توان به تروما اشاره کرد، این عارضه را باید آن دسته از یافته های فیزیکی که با توضیحات ارائه شده در مورد حادثه مورد ادعا ناساز هستند.

به منظور بررسی و معاینه خونریزی های قبل از بلوغ تصویربرداری از توده ای تخمدان یا واژینال می باشد که باید برای این منظور به یک جراح و متخصص زنان و نازایی حاذق مراجعه شود.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

3 × 3 =