بیماریهای زنان

بیماریهای زنان

در این مقاله از سایت دکتر فرزانه حجت متخصص زنان و زایمان 7 مورد از رایج ترین بیماریهای زنان را برایتان توضیح می دهیم. عقیده ی پزشکان زنان این است که با رعایت بهداشت فردی و مراجعه منظم به متخصص زنان می توانید  مانع از ابتلا به اکثر این بیماریها شوید.

بیماریهای زنان

بیماریهای رایج رحم

تومورهای بدخیم

علائم بالینی: خونریزی و ترشح غیر معمول مخصوصاً پس از یائسگی و یا خونریزی شدید هنگام عادت ماهانه، درد هنگام ادرار کردن، مقاربت دردناک، احساس درد در لگن

رحم واژگون

علائم بالینی: این بیماری در اغلب موارد علایمی ندارد و در پاره ای از موارد افراد احساس درد در کمر یا سنگینی در ناحیه ی زیرین لگن خاصره دارند که در این صورت هم معمولاً نیازی به درمان نمی باشد.

آندومتریت

علائم بالینی: به معنای عفونت مخاط رحم است و از علایم آن می توان به درد و حساسیت در زیر شکم، خونریزیهای نامنظم، احساس ضعف و بی حالی، افزایش دمای بدن، اختلال در ادرار، ترشحات مهبلی اشاره کرد.

پولیپ مخاط رحم

علائم بالینی: مشکلاتی از قبیل خونریزی کم بین عادات ماهانه، خونریزی زیاد در زمان عادت ماهانه، گرفتگی عضلات هنگام عادت ماهانه و ترشحات مهبلی از نشانه های پولیپ مخاط رحم هستند.

سرطان رحم

از رایج ترین سرطانهای مجرای تناسلی زنان، سرطان رحم است ولی با این وجود احتمال ابتلا به آن پنج بار پایین تر از سرطان دهانه رحم است و زمان وقوع آن نیز دیرتر از سرطان دهانه ی رحم و معمولاً در زنان بالای 50 سال گزارش شده است.

علائم بالینی: خونریزی بعد از یائسگی، خونریزی نامنظم مهبل زنان در صورتی که عادت ماهانه شان منظم است، افزایش حجم رحم.

چسبندگی رحم

علائم بالینی: مهمترین علامت این بیماری ناباروری است که البته امروزه راه درمان آن (به عنوان مثال روش IVF ) جزو روشهای درمان ناباروری به شمار می رود که در این زمینه می توانید از دکتر فرزانه حجت متخصص زنان و زایمان کمک بگیرید. دیگر علائم قابل توجه: اختلال در نظم خونریزی ماهانه مثلاً کم شدن خونریزی ها یا قطع نا به هنگام عادت ماهانه، درد دوره ای در لگن و سقط جنین های پی در پی. طبق آماری که از محققان در دست داریم در 43% از زنان چسبندگی رحم در نهایت به مشکل ناباروری می انجامد.

افتادگی رحم

علل ابتلا به این بیماری عبارتند از: بارداری، یبوست مزمن، فشارهای شدید به زیر شکم، چاقی بیش از حد، عدم وجود هورمون استروژن علی الخصوص در دوران یائسگی و سرفه های حاد و بلند مدت

علائم بالینی: احساس عجله در ادرار، تکرر ادرار، بی اختیاری ادرار، حبس کردن ادرار و دردی که در اثر آن به وجود می آید، آنوری (عدم تشکیل ادرار)، درد و فشار پایین شکم، افزایش میزان خونریزی عادت ماهانه و لکه بینی، دیس پارونی (درد هنگام مقاربت)، درد لگن، درد در کمر و پهلوها، یبوست، اسهال و بی اختیاری مدفوع.

چسبندگی لوله های رحمی

این عارضه بیشتر برای افرادی که از دستگاه IUD استفاده می کنند اتفاق می افتد زیرا IUD احتمال ابتلا به التهاب های لگنی و لوله های رحمی را افزایش می دهد. چسبندگی ها عموماً با دردهای ناشناخته ی شکم همراه هستند و چنانچه بیمار مبتلا به اندومتریوز باشد این دردها را تماماً حس خواهد کرد.

علائم بالینی: در بیشتر موارد چسبندگی لوله های رحمی با علامت خاصی بروز نمی کند ولی یک حالت دوم هم داریم که در آن فرد دچار دردهای شدید یا نازایی می شود که در این صورت باید به پزشک مراجعه کند و شرح حالش را به او ارائه دهد و در تشخیص و درمان عارضه از دکتر کمک بخواهد. بیمارانی که خونریزی زمان عادت ماهانه شان اندک یا کلاً قطع شود و یا قاعدگی دردناک داشته باشند بیشتر با نازایی و سقط مکرر مواجه می شوند.

بیماریهای زنان

پولیپهای رحم

علائم بالینی: خونریزی پس از یائسگی، خونریزی بین قاعدگی ها، خونریزی بی دلیل از مهبل در زمانهای غیر از عادت ماهانه، ترشحات آبکی و خون آلود از واژن

فیبروم رحم

علائم بالینی: از مهمترین علائم این بیماری خونریزی شدید و غیر عادی در هنگام عادت ماهانه است که نشان دهنده ی فیبروئید رحمی می باشد. چنانچه فیبروم ها در مجاورت لایه های داخلی رحم قرار داشته باشند یا امر خونرسانی به لایه های داخلی رحم را مختل کنند فرد دچار قاعدگی سنگین، طولانی و دردناک می شود که پس از قطع نیز در زمانهای بین عادات ماهانه شاهد لکه هستیم. این افراد متاسفانه در اثر از دست دادن خون زیاد دچار کم خونی یا کمبود آهن می شوند.

در ادامه سایر علائم فیبروئیدها را با توجه به سایز و محدوده شان در رحم نام می بریم:

  • یبوست
  • احساس درد در ناحیه ی کمر و پاها
  • تکرر ادرار
  • عدم توانایی در تخلیه ی کامل مثانه
  • عفونت مجاری ادرار (که در اثر عدم تخلیه ی کامل مثانه به وجود می آید)
  • درد و فشار در ناحیه ی لگن

تمام بیماریهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم از شایع ترین بیماریهای زنان هستند ولی بد نیست تأکیدی داشته باشیم روی شایع ترین بیماری زنان که افراد زیادی هر روزه از این بیماری رنج می برند و علت و روشهای درمان آن را نمی دانند.

شایع ترین بیماری زنان 

عفونت واژن یک بیماری بسیار فراگیر در بین خانمهاست که بعضی از آنها به دفعات سابقه ی این بیماری را دارند و هنگام ابتلا به این آن گمان می کردند که یک مشکل ساده و به راحتی قابل حل است در حالی که این بیماری بسیار دردسر ساز و آزار دهنده است و حتماً باید به پزشک مراجعه کنید و در بدو ابتلا به بیماری جلوی آن را بگیرید.

 برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر فرزانه حجت،فوق تخصص نازایی، لاپاروسکوپی و IVF و متخصص زنان در کرج

ارسال پاسخ

شانزده + 4 =