اهدای تخمک

اهدای تخمک

اهدای تخمک را زمانی به کار می‌برند که هیچ کدام از روشهای درمان نازایی برای فرد مؤثر نباشد. به عبارتی هنگامی که مشکلات نازایی زوجین به جایی رسیده باشد که دیگر درمانهای نازایی به آنها کمکی نکنند به این روش روی می‌آورند.

اهدای تخمک

کاندیدای انجام اهدای تخمک

از جمله افرادی که کاندیدای انجام این روش هستند می‌توان به زنان سن بالا، زنانی که دچار یائسگی زودرس شده‌اند و همچنین زنانی که به دلیل ابتلا به سایر اختلالات قادر به تولید تخمک نیستند، اشاره کرد. به علاوه زنانی که در عین سلامت ارگان‌های باروری به دلیل فقدان تخمک، امکان باروری ندارند. با کمک این روش شانس باروری افزایش می‌یابد و زوجین می‌توانند صاحب نوزاد شوند.

روش انجام اهدای تخمک

برای انجام این روش باید از یک داوطلب تخمک اهدایی دریافت کرد. این تخمک در آزمایشگاه به وسیله‌ی اسپرم‌های مرد لقاح می‌یابد و جنین به وجود آمده از این لقاح به رحم زن نابارور انتقال می‌یابد.

شرایط لازم برای اهدای تخمک

  • فرد دریافت کننده‌ی تخمک باید کمتر از 45 سال داشته باشد.
  • برای شروع این درمان، زوجین باید حتماً تحت مشاوره قرار بگیرند و همه‌ی مسائل جانبی این موضوع مانند مسائل روحی، روانی، ارث، قانون و … را مد نظر داشته باشند و اطلاعاتشان را تکمیل کنند.
  • زوجین باید درباره‌ی این درمان و عواملی که در آن مؤثرند معلومات درستی کسب کنند و تصمیم قاطعانه‌ای گرفته باشند.
  • جهت دریافت اطلاعات و مشاوره‌ی تخصصی به متخصص زنان مراجعه کنند.
  • پیش از شروع درمان باید تمام آزمایش‌های اولیه نظیر: آزمایش اسپرموگرام مرد، معاینات عمومی فیزیکی، آزمایش‌های روتین پیش از بارداری مانند سرخجه، آزمایش‌های ایمنی، تعیین گروه خون و RH، ایدز، هپاتیت، معاینات لگنی، بررسی حفره رحم و سونوگرافی جهت اندازه‌گیری حجم رحم و در صورت نیاز هیستروسکوپی و لاپاراسکوپی، را انجام دهند.
  • رحم فرد گیرنده تخمک هنگام عمل باید آمادگی داشته باشد و اقدامات قبل از عمل را انجام داده باشد.
  • سن فرد اهدا کننده‌ی تخمک باید بین 21 تا 34 سال باشد چرا که این سنین بهترین تخمک‌ها را تولید می‌کنند و اگر افرادی که قبلاً بچه‌دار شده‌اند بر دیگران ارجحیت دارند زیرا شانس حاملگی در فرد گیرنده‌ی تخمک را افزایش می‌دهند.
  • یکی از نکاتی که باید در این زمینه به آن دقت کرد شباهت در ویژگی‌های فیزیکی فرد گیرنده و اهدا کننده مانند رنگ پوست، رنگ چشم، رنگ مو و ساختمان بدنی است.
  • فرد اهدا کننده‌ی تخمک باید از نظر ژنتیکی و جسمی، سلامت کامل داشته باشد. برای سنجیدن میزان سلامت او از آزمایشات مخصوص استفاده می‌کنند. همچنین نباید به بیماری‌هایی مانند سفلیس، هپاتیت و ایدز ابتلا داشته باشد.

برخی از خدمات دکتر فرزانه حجت متخصص زنان در کرج

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

ارسال پاسخ

1 × 1 =