آیا اندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

آیا اندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

بیماری اندومتریوز چیست؟ و چرا اندومتریوز باعث ناباروری می شود؟

علائم و عوارض اندومتریوز به چه صورت است؟

امروزه بحث ناباروری حساسیت های زیادی به همراه خود دارد و دلایل زیادی برای آن عنوان می شود . اندومتریوز یکی از بیماری هایی است که در صورت عدم پیگیری می تواند باعث ایجاد ناباروری شود . در ادامه به توضیح بیشتر این بیماری پرداخته می شود .

اندومتریوز

اندومتریوز چیست؟

بیماری اندومتریوز یک بیماری خوش خیم است که نزدیک به ده درصد یعنی یک نفر از ده نفر از خانم هایی که در سن بارداری قرار دارند ، به آن مبتلا هستند و این آمار در ایران حدود دو میلیون نفر از جمعیت را شامل می شود .

وقتی بافت هایی که قرار است در داخل جداره رحم رشد کنند ، به جای رشد در این قسمت روی تخمدان ها ، دیواره لگن و داخل شکم رشد کنند باعث ایجاد اندومتریوز می شود . اندومتریوز عمدتا باعث درد شدید شده و ناباروری را به دنبال خود دارد .

ارتباط اندومتریوز با ناباروری

رحم به لوله های تخمدان متصل بوده که در مجاورت آن ها تخمدان وجود دارد . یک خانم هر ماه در سیکل قاعدگی خود در سن باروری، یک تخمک آزاد می کند و اگر اسپرم از داخل رحم به داخل لوله های تخمدانی برود و خود را به تخمک آزاد شده برساند ، لقاح انجام می شود و آنگاه جنین ایجاد شده خود را به داخل رحم باز می گرداند که عمل کاشت جنین صورت می گیرد . بیماری اندومتریوز در تمام مراحل این پروسه تاثیر می گذارد .

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ی درمان و نازایی بهتر است به یک متخصص زنان و زایمان و زیبایی مراجعه نمایید که در این مقاله دکتر فرزانه حجت معرفی شده است که با تبحر و خبرگی کامل توانسته این پروسه را به بهترین وجه اعمال نماید.
شماره تماس با مطب خانم دکتر حجت در کرج 02632555530

علائم بیماری اندومتریوز

این بیماری چسبندگی های خیلی شدید ایجاد می کند که این چسبندگی ها باعث می شود لوله های رحم نتوانند انتقال را به خوبی انجام دهند . چسبندگی لوله ها بسیار شایع بوده و معمولا باعث می شوند اسپرم ها نتوانند خود را به تخمک آزاد شده برسانند یا جنین تشکیل شده نتواند به رحم برسد .

به جز مورد ذکر شده عاملی که بیشتر حائز اهمیت است تاثیر اندومتریوز روی تخمدان ها می باشد . زمانی که اندومتریوز تخمدان ها را درگیر کند می تواند در بعضی موارد آسیب غیر قابل بازگشت به تخمدان ها وارد کند و یک خانم جوان که با اندومتریوز شدید درگیر است میزان بازدهی تخمدانش کاهش می یابد .

موارد دیگری نیز در پیرو این بیماری ایجاد می شوند از جمله مواد شیمیای مانند تلوکین ها در داخل شکم متفاوت ترشح می شود و لوله ها به خوبی کار خود را انجام نمی دهند و در کل عوامل متعددی باعث می شود که در بیماران اندومتریوز باروری کم شود .

نتیجه گیری

بیماری اندومتریوز مانند هر بیماری دیگری می تواند قابل پیشگیری باشد و در صورت مشاهده علائم ، اقدامات زود هنگام و به موقع در بهبود بیماری موثر است . شما می توانید برای کسب اطلاات بیشتر از متخصص زنان خوب در کرج مشاوره بگیرید .

ارسال پاسخ

5 × سه =